راهنمای مراقبت‌ از ساکولنت: اطلاعات پرورشی + نکات

ساکولنت ها :

اولین گیاه متروک بیابانی که در حال حاضر یک گیاه نام آشنای خانگی است. چه چیزی باعث می‌شوند که این گیاهان از دیگر گونه‌های گیاهان خانگی متمایز شوند؟ عوامل بسیاری وجود دارند که به ساکولنت ها جاذبه می‌دهند. مراقبت از ساکولنت آسان است و گیاهانی بادوام و قابل‌حمل هستند. آن‌ها در گستره وسیعی از شکل‌ها و سبک‌ها، از سبزیجات مجلل تا آرایه‌های رنگین‌کمان، وجود دارند.

 

از آنجا که به نظر می‌رسد شور و شوق بسیاری درباره ساکولنت ها در اینجا وجود دارد، ما چند نکته مهم و اطلاعاتی را کنار هم قرار داده ایم تا به شما کمک کنیم تا معبد ساکولنت خود را خلق کنید.

مرور کلی ساکولنت

ساکولنت

کلمه « ساکولنت » از کلمه لاتین sucus سرچشمه می‌گیرد که به معنی نوشیدنی ، آب‌میوه  و شیره است.

ساکولنت ها این نام را به خاطر برگ‌ها و ساقه‌هایی که مقادیر زیادی آب ذخیره می‌کنند، به دست آورده اند تا آن‌ها را مقاوم به خشکسالی کند.

این ساکنین بیابانی با دوام، به خاطر تطبیق پذیری و توانایی تحمل مشکلات ناشی از اهمال کاری صاحبانشان، به گیاهان خانگی فوق العاده ای تبدیل شده اند- اما برخی از انواع خاص در داخل خانه بهتر از بقیه پرورش می یابند.

برخی چیزها در هنگام انتخاب ساکولنت ها شامل اندازه، سبک، رنگ، نیازهای مراقبت و آب و هوای طبیعی هستند. آن‌ها در ارتفاع کم‌تر از 2.5 سانتی متری مانند Blossfeldia liliputana  (کاکتوس بلوسفلدیا ) – و یا تا 3.5 متر مانند یوکا رشد می کنند.

آن‌ها همچنین انواع مختلفی از رنگ ها و اشکال را شکل می‌دهند. ساکولنت ها عمدتا ناشی از آب و هوای بیابانی خشک با دو گونه از مناطق گرمسیری مانند « macho  mocha»  و  agave octopus »» هستند.

ساکولنت ها به طور کلی به نور زیاد نیاز دارند – برخی از خانه‌ها نور طبیعی کافی برای حمایت از انواع خاص ندارند. معمولا انواع سبز، بسته به نور موجود در خانه شما، در داخل خانه بهتر از ساکولنت های رنگی عمل می‌کنند.

زیستگاه طبیعی آن‌ ها ارتباط مستقیمی با نیازهای مراقبتی آن‌ها دارد، پس سعی کنید این را به بهترین وجه ممکن شبیه سازی کنید.

انواع متداول ساکولنت ها

حدود ۶۰ خانواده گیاهی وجود دارند که زیر چتر گسترده گروه ساکولنت قرار می‌گیرند. چهار خانواده از محبوب‌ترین خانواده آبرون کبیر، کاکتوس (کاکتی)، سدوم و هاورتسیا هستند.

ما مثال‌ ها و تصاویری از انواع متداول ساکولنت ها را از هر خانواده در نظر گرفته‌ایم. برخی از جزئیاتی که این خانواده های گیاه را از هم جدا می‌کنند را بررسی کنید و ببینید که کدام یک ممکن است بهترین جایگاه برای گیاه بعدی شما باشد.

کاکتوس (کاکتی)

کاکتوس، یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع ساکولنت ها با تیغ‌های تیز هستند. آن‌ها می‌توانند در برابر سرما و گرمای شدید مقاومت کنند و با آب کم به خاطر سازگاری به بیابان زندگی کنند.

کاکتوس از نوع کاکتی

Opuntia microdasys  (کاکتوس گوش خرگوشی)

Schlumbergera bridgesii  (کاکتوس کریسمس)

Gymnocalycium mihanovichii  (کاکتوس ماه)

 

هاورسیا

کاکتوس ( ساکولنت ) هاورسیا

گیاهان هاورسیا، نوعی ساکولنت کوچکی هستند که از آفریقای جنوبی می آید. آن‌ها در دوره‌های خشک و آفتابی زیادی به کار می‌روند. اگرچه آن‌ها کوچک هستند اما جنس هاورسیا بخش بزرگی از خانواده ساکولنت را تشکیل می‌دهد.

Haworthia fasciata  (گورخر هاورسیا)

Haworthia cooperi  (پای گربه)

Haworthia limifolia  (تخته رخت شور لطیف)

 

سدوم

ساکولنت سدوم

ساکولنت های سدوم اشکال و اندازه‌های مختلفی دارند که در چند سانتی متر ارتفاع دارند و ارتفاع آن به 1 متر می‌رسد. گیاهان سدوم بخشی از خانواده کراسولاسه هستند که معروف ترین Crassulaceae (گیاه یشم ) بخشی از آن است. آن‌ها می‌توانند در برابر نور خورشید و آب کم مقاومت کنند.

Sedum morganianum (دم الاغ)

Sedum rubrotinctum (گیاه آبنبات ژله ای)

گونه‌های سدوم (گل ناز)

آبرون کبیر

ساکولنت آبرون کبیر

ساکولنت آبرون کبیر را می توان با شکل روزت کلاسیک شناسایی کرد. آن‌ها طیف وسیعی از رنگ‌ها و گل ها وجود دارند. این ساکولنت ها مقاوم در برابر سرما هستند – و نام « همیشه زنده » برازنده این گیاه است.

Sempervivum tectorum  (مرغ و جوجه)

Sempervivum montanum  (همیشگی کوهی)

Sempervivum arachnoideum  (گیاه تار عنکبوت)

 

توصیه‌های مراقبتی از ساکولنت ها

ساکولنت ها برخلاف شخصیت پوست کلفتی که دارند، هنوز به عشق و توجه نیازمند هستند. برگ‌های مرده در پایین این گیاه رایج هستند، بنابراین آن‌ها را تمیز کنید تا گیاه خود را خوشحال نگه دارید. برای اینکه مطمئن شوید که یکی از سخت جان ترین گیاهان را نخواهید کشت، این رهنمودها را در ادامه مقاله دنبال کنید تا از یک وقوع خطا و اشتباه جلوگیری کنید.

 

نور کافی و فراوان برای پرورش ساکولنت ها ضروری است – بیشتر به حداقل ۳ تا ۶ ساعت نور مستقیم خورشید در هر روز نیاز دارد. گیاه را در فضایی که می‌تواند در معرض نور فراوان خورشید باشد، مانند یک پنجره روبه جنوب یا شرق قرار دهید. نور خورشید زیاد، به ندرت می‌تواند یک ساکولنت را بسوزاند – بسیار بعید است اما مراقب هر نوع علائم سوختگی معمولی باشید. ساکولنت هایی که نور کافی دریافت نمی‌کنند ممکن است شروع به « کشیدن » برگ‌های خود به بیرون، برای جذب حداکثر نور ممکن، کنند.

 

ساکولنت ها به دلیل سازگاری با آب و هوای بیابانی به آب زیادی نیاز ندارند. قاعده کلی این است که قبل از آبیاری اجازه دهید خاک آن‌ها به طور کامل خشک شود. اگر نگذارید ریشه‌های آن‌ها در بین دو آبیاری خشک شود، ریشه‌های آن‌ها می‌تواند دچار پوسیدگی شوند و گیاه شما را بکشد. اگر محیط خیلی داغ باشد و آن‌ها یک سیستم زه‌کشی موثر داشته باشند، ممکن است نیاز به آبیاری بیشتر، ۲ تا  ۳ مرتبه در هفته، داشته باشند چون خاک آن‌ها تندتر خشک می‌شود. با سردتر شدن هوا، شما باید آن‌ها را کم‌تر آبیاری کنید.

 

از آنجایی که ساکولنت ها به دماهای بالا و شدیدعادت دارند، اکثریت می‌توانند در دماهای مختلف از 4 تا 35 درجه سانتی گراد زنده بمانند. با این حال، برخی از انواع ظریف آنها باید در دامنه دمایی محافظه کارانه نگهداری شوند. همان طور که در بالا ذکر شد، دمایی که ساکولنت خود را نگه داری می کنید، باید به مقدار آبی که دریافت می‌کند، وابسته باشد.

 

اکثر ساکولنت ها سمی نیستند. در واقع، ساکولنت هایی مانند اپوتینا فیکوس ایندیکا (زبان مادر شوهر) و آلوئه ورا اغلب به عنوان مواد تشکیل‌دهنده در بسیاری از غذاهای خوش‌مزه به کار می‌روند. برخی گونه‌های ساکولنت، عمدتا کاکتوس، خارهایی دارند که می‌توانند پوست را سوراخ کنند، پس مراقب خود باشید. اگر چه بیشتر ساکولنت ها برای انسان‌ها و حیوانات خانگی سمی نیستند، اگر کودکان و یا نوزادانی دارید که در خانه مشغول بازی هستند، انواعی وجود دارند که شما باید از آن‌ها اجتناب کنید.

 

ساکولنت های سمی برای انسان‌:

·       فرفیون – شیره آنها ممکن است پوست را تحریک کرده و در صورت بلعیدن درد معده ایجاد کند

 

ساکولنت های سمی برای حیوانات خانگی :

·       آلوئه ورا – می‌تواند باعث رخوت و مشکلات هاضمه در صورت بلعیدن شود

·       Crassula ovata (گیاه یشم) – می‌تواند موجب مشکلات شکمی شود.

·       فرفیون  – شیره آنها اگر قورت داده شود می‌تواند باعث خارش و درد معده شود.

·       کالانکوئه – به ندرت مهلک هستند اما مصرف توسط حیوانات می تواند آنها را بیمار کند.

 

گزینه‌های غیر سمی :

·       انواع اچوریا

·       Graptopetalum paraguayense (گیاه روح، مادر مروارید)

·       انواع هاورتسیا

·       Sedum morganianum (دم الاغ، دم خر)

·       Sempervivum tectorum (مرغ و جوجه)

 

ساکولنت ها مستعد شپشک آردآلود، حشرات، پشه‌های قارچ و کنه‌های تار عنکبوتی هستند. از یک گوش پاک کن با صابون ملایم، الکل یا حشره‌کش طبیعی برای پاک کردن آفات و قرنطینه کردن هر گونه گیاهان آلوده برای جلوگیری از گسترش آفات به گیاهان دیگر استفاده کنید.

 

ساکولنت ها گیاهان مقاوم و سرسختی هستند، اما برخی از مسائلی که آن‌ها را از بین می‌برد عبارتند از:

 

·       آبیاری بیش از حد بزرگ‌ترین مشکلی است که می‌تواند منجر به از دست دادن برگ‌ها، برگ‌های زرد، پوسیدگی ریشه و یا برگ‌های بدشکل شود.

·       آفتاب ناکافی می‌تواند به رشد کم و یا ساقه‌ها و برگ‌های کشیده منجر شود

·       عدم وجود مواد غذایی می‌تواند موجب رشد کم، برگ‌های بدشکل و یا زرد شود.

 

برخی مشکلات نادرتر شامل موارد زیر هستند:

·       آبیاری کم می‌تواند منجر به برگ های پژمرده، زرد یا بدشکل شود.

·       خورشید بیش از حد می‌تواند باعث « سوختگی » و ظهور خال‌های قهوه‌ای شود.

 

ساکولنت ها باید در خاک و باغچه که دارای زه‌کشی کافی هستند، کاشته شود. از خاک کاکتوس به عنوان پایه استفاده کنید و مواد آلی مانند خزه نارس و سنگریزه و سنگ ها را اضافه کنید تا به خاک برای کارآمدی بیشتر کمک کنند. الزامات تعویض گلدان به رشد گیاه شما، و یا نیاز به جا به جایی گیاه به داخل خانه در فصل زمستان بستگی دارند .

اگر گیاه شما بیشتر از فضای گلدان رشد کرد یا نیاز به خانه گرم‌تر دارد، راهنمای ما را برای تعویض مناسب یک گیاه چک کنید.

 

تکثیر ساکولنت ها :

تکثیر ساکولنت های خود یک راه عالی برای پرورش مجموعه شما است و بسیاری از انواع به راحتی تکثیر می‌شوند!

یک ساکولنت مشهور « مرغ و جوجه ها » نام خود را از این که چگونه به راحتی تکثیر می‌شود، به دست آوردند: « جوجه‌های» کوچک از گیاه مادر خود، « مرغ » جدا می‌شوند و به یک « مرغ » جدید تبدیل می‌شوند. روش‌های مختلفی برای تکثیر ساکولنت ها وجود دارد:

 

·       سر بریدن گیاه: اگر گیاه شما بلند و ضعیف شده‌ است، قسمت بالا و سنگین آن را حذف کنید (ساقه را 2.5 سانتی متر زیر برگ‌ها ببرید) و آن را به طور جداگانه بکارید.

·       ریشه‌های آن را جدا کنید – ساکولنت را از خاک بیرون آورید و مجموعه ریشه‌های گیاه را هم جدا کرده و گیاه را از بالای ریشه ها تقسیم کنید.

·       رویش های کوچک را بردارید – گیاهک ها را بردارید ( گیاهان کوچکی که کاملا شکل گرفته اند و می توانند به صورت انفرادی رشد کنند ) و آنها را جداگانه بکارید.

·       برش برگ‌ها – استفاده از برگ‌های بریده بریده‌شده و برش برای جوانه زدن گیاهان جدید

 

این مراحل را در زیر دنبال کنید تا مجموعه ساکولنت خود را با استفاده از قلمه و برش گسترش دهید:

1.     چند برگ را قطع کرده و یا از گیاه جدا کنید – آنها را به طور ناگهانی جدا یا قطع نکنید

2.     برش را از انتهای قطع‌ شده در خاک قرار دهید – از خاک گلدانی استفاده کنید که به خوبی تخلیه می‌شود.

3.     آن‌ها را از زمانی که روی خاک نزدیک سطح زمین قرار دارند آبیاری کنید

4.     به آبیاری آن‌ها در حدود ۲ تا ۳ بار در هفته ادامه دهید تا ریشه‌ها و گیاه جدید رشد کند، که به عنوان «گیاهچه» یا «جوجه» شناخته می‌شود، بر روی برگ قدیمی تشکیل می شوند.

5.     گیاه جدید را به گلدان منتقل کنید و برگ قدیمی را زمانی که پژمرده می‌شود، حذف کنید

سخن پایانی

 

از آنجا که انواع مختلفی از ساکولنت ها وجود دارد، بهتر است در مورد گیاهی خاصی که انتخاب می‌کنید، تحقیق به عمل آورید تا اطمینان از میزان مراقبت های بهینه برای آن گیاه را به دست آورید. ساکولنت ها چند منظوره هستند و در انواع مختلفی از باغ ها مانند باغ‌های عمودی، دیوارهای ساکولنت و دیگر تزیینات جذاب به کار می روند. ساکولنت ها برای یک دوست ، هدیه عالی به حساب می آیند، چرا که سمبل تحمل و وفاداری هستند !

نکته حرفه ای : به همراه گیاه، دستورالعمل های مراقبتی و کارت های زیبا، برای افزودن تنوع و شادی بیشتر به هدیه خود، قرار دهید.

نکته جالب : در حال حاضر از ساکولنت ها برای تزیین و گل آرایی در اروپا استفاده می شود .

 

لینک های بدرد بخور دیگر درباره ساکولنت ها !

کاربرد ساکولنت و مصارف آن

 

آشنایی با مراقبت از سایر گیاهان

راهنمای مراقبت از گیاهان هوازی + نکات + انواع آن

راهنمای مراقبت از گیاه مارانتا : اطلاعات رشد و نکات

راهنمای مراقبت از بامبو ژاپنی: نکات پرورش + حقایق

راهنمای مراقبت از گیاه  عنکبوتی : افزایش اطلاعات + نکات

گیاه یشم یا کراسولا نقره ای راهنمای مراقبت از آن: اطلاعات رشد و نکات

راهنمای مراقبت از گیاه آلوئه ورا : اطلاعات رشد + نکات