راهنمای مراقبت از گیاه مارانتا: اطلاعات پرورشی + نکات

maranta leuconeura همچنین به عنوان گیاه عابد شناخته می‌شود. هنگامی عصر فرا می‌رسد، این گیاه دیر رشد بومی برزیلی عادت به بالا بردن برگ‌های خود به سمت راست دارد و آنها را به گونه ای بالا می برد که گه گویی در حال دعا کردن است. این گیاه می‌تواند در بیرون از خانه تنها در بخش اراضی کشاورزی با کد ۱۱ و ۱۲ آمریکا رشد کند، بنابراین به طور معمول در داخل خانه کشت می‌شود.

مراقبت از گیاه تا زمانی که نیازهای خاص آن را برآورده کنید، دشوار نیست. به عنوان یک گیاه استوایی الزامات ویژه ای برای رطوبت، دما و آب دارد.

باغبانان، برگ‌های بسیار زیبای گیاه مارانتا را جایزه می‌دهد. این گیاه بسته به تنوع، برگ‌های پهن بیضی‌شکل و گوناگون دارد. در جنگل‌های بارانی که زادگاه این گیاه است، مارانتا در بهار با گل‌های کوچک و سفید شکوفا می‌شود. در حالی که این گیاه به ندرت در داخل خانه شکوفه می‌دهد، برگ‌های زیبا و خیره‌کننده این گیاه کمبود تعداد برگ های آن را جبران می کند. زمانی که آن‌ها مراقبت‌های مناسب دریافت می‌کنند، گیاه مارانتا یکی از زیباترین گیاهان خانگی است که می‌توانید در خانه خود پرورش دهید.

·  مرور کلی گیاه مارانتا

·  انواع گیاهان مارانتا

·  چگونه از یک گیاه مارانتا مراقبت کنیم

·   سوالات متداول درباره گیاه

مرور کلی گیاه مارانتا

این گیاه به اسم بارتولومئو مارانتا، یک پزشک ایتالیایی و گیاه‌شناس ایتالیا، نامگذاری شده‌است. زیبایی قابل‌توجه گونه‌های مارانتا، آن را محبوب و خانگی کرده است. این یک گیاه جاودانه همیشه‌سبز است که اغلب در سبدهای آویزان رشد می کند. به عنوان یک گیاه دیر رشد، لازم نیست نگران بیش از اندازه بزرگ شدن آن باشید.

یک گیاه بالغ مارانتا که به خوبی رشد کرده است باید برگ‌های بلند به اندازه 15 سانتی متر داشته باشد که از ساقه کوتاه مرکزی بالا می‌آیند و آویزان می‌شوند. این گیاه هم چنین به طور افقی روی سطوح صاف رشد می‌کند بنابراین اگر در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید می‌تواند از آن به عنوان پوشش زمین استفاده کنید.

این گیاه الزامات خاصی برای رشد و زندگی ندارد اما به مراقبت ویژه برای شکوفا شدن نیاز دارند. در حالی که ممکن است برای کسانی که گیاهان کم نیاز و آسان را ترجیح می‌دهند مناسب نباشد، گیاه مارانتا قطعه‌ای است که مراقبت های شما را با رنگ های زیبا و جذاب پاسخ می دهد.

مرور کلی گیاه مارانتا

۴ نوع گیاه مارانتا

گاهی اوقات اصطلاح «گیاه عابد» نیز به جای مارانتا و calathea به کار می‌رود. خانواده marantaceae شامل جنس calathea هستند، بنابراین آن‌ها بسیار با هم مرتبط می باشند. مراقبت‌های مارانتا و calathea  به اندازه کافی شبیه هم هستند که اگر یاد بگیرید چطور یک گیاه مارانتا یا عابد را پرورش دهید، خواهید دانست که چگونه باید مراقب calathea نیز باشید.

تقریبا ۴۰ تا ۵۰ گونه از گیاه مارانتا به رسمیت شناخته شده‌است، اما maranta leuconeura رایج‌ترین نوع گیاه است. در اینجا چند نمونه از maranta leuconeura وجود دارد:

‘Maranta leuconeura ‘Erythroneura (گیاه مارانتای قرمز)

'Maranta leuconeura ‘Erythroneura (گیاه مارانتای قرمز)

گیاه مارانتای قرمز (یا گیاه استخوان شاه ماهی) برگ‌های سبز تیره با خطوط سفید یا سبز روشن دارد که به پایین ساقه ( ستون فقرات گیاه )  می‌رسند. رگ های قوس دار در چند رنگ قرمز ظاهر می‌شوند. گل‌های ریز به رنگ بنفش روشن هستند و ارتفاع آن‌ها 15 تا 20 سانتی متر می رسد.

Maranta leuconeura var  Massangeana  (گیاه مارانتای مشکی)

Maranta leuconeura var  Massangeana  (گیاه مارانتای مشکی)

این گیاه به زیرگونه massangeana »» تعلق دارد و برای برگ‌های آبی – نقره ای خود با لبه‌های سبز زیتونی تیره و خال‌های ارغوانی متمایز است. این گیاه دارای گل‌های سفید کوچک است و تا 28 سانتی متر رشد می‌کند.

Maranta leuconeura ‘Kerchoveana (گیاه مارانتای سبز)

Maranta leuconeura ‘Kerchoveana (گیاه مارانتای سبز)

این نوع کلاسیک عموما به عنوان گیاهان خانگی استفاده می‌شود. برگ‌ها سبز هستند و علامت‌های ارغوانی بین رگ‌ها دارند. رگ ها در این تنوع کم‌تر برجسته هستند و به خاطر نقاط سبز بزرگ آن که شبیه به ردپای حیوانات هستند، مورد توجه قرار دارند (از این رو نام رایج آن « گیاه ردپای خرگوش» است)

Calathea Ornata  (کالاته ی راه راه )

گیاه مارانتا کالاته ی راه راه

این نوع گیاه مارانتا بومی کشورهای آمریکای جنوبی، کلمبیا و ونزویلا می‌باشد. برگ‌های سبز تیره راه‌راه یک رنگ سبز روشن دارند که باعث ایجاد کنتراست زیبا و سبک منحصر به فرد در گیاه می‌شود. معمولا کالاته راه راه یک گیاه خانگی است و در مکان های بیرون از خانه پرورش داده نمی شود.

توصیه‌هایی برای مراقبت از گیاه مارانتا

همه گونه maranta leuconeura به مراقبت یک‌سان نیاز دارند. آن‌ها در صورتی که شرایط مشابه به گلخانه (یا جنگل‌های بارانی بومی خود) را به دست آورند، بهتر رشد می‌کنند. دستورالعمل‌های مراقبتی زیر به شما کمک خواهند کرد که گیاه خود را سالم نگه دارید، اما این مقاله آزاد رایگان یک ابزار مفید است که نیازهای اولیه گیاه را مشخص می‌کند.

نور خورشید:

این گیاه عموما نسبت به مناطق کم‌تر نور مقاوم است. با این حال، اگر نور کافی وجود نداشته باشد، برگ‌ها در طول روز کاملا باز نخواهند شد. نور مستقیم خورشید می‌تواند برگ‌های گیاه را بسوزاند و یا باعث ناپدید شدن رنگ آن شود. گیاه مارانتا نور خورشید درخشان اما غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد. در زمستان، نور باید کمی روشن‌تر، اما باز هم غیرمستقیم و یا ضعیف باشد.

آب:

گیاهان مارانتا باید سخاوتمندانه آبیاری شوند. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید اما هرگز اجازه ندهید که خیس باشد. هنگام آبیاری، از آب گرم یا حداقل در دمای اتاق است استفاده کنید. در ماه‌های زمستان، آبیاری را کاهش دهید، اما هرگز اجازه ندهید که خاک به طور کامل خشک شود.

گیاه را در یک ظرف پهن و سطحی نگاه دارید که دارای حفره‌های زهکشی در کف آن است. ریشه‌های نازک و سطحی آن مستعد پوسیدگی ریشه‌ای هستند. هم محیط کشت و هم ظرف کشت باید به خوبی زهکشی شوند. یک محیط کاشت متشکل از دو قسمت خزه نارس، یک خاک برگ و یک قسمت شن، زه‌کشی خوب را تضمین می‌کند.

به خاطر داشته باشید که این گیاهان در شرایط استوایی رشد می‌کنند. بخار گرفتن روزانه می‌تواند به فراهم کردن رطوبت مورد نیاز گیاه کمک کند که ممکن است در منزل شما وجود نداشته باشد. هم چنین می‌توانید یک ظرف آب را در نزدیکی گیاه قرار دهید چون بخار تبخیر شده رطوبت را افزایش می‌دهد.

گیاهان مارانتا به فلورید حساس هستند، پس از آب سخت استفاده نکنید.

دما:

این گیاهان گرمسیری در دماهای گرم، بین 18 تا 21 درجه سانتی گراد رشد می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند دمای زیادی را تحمل کنند. اگر هوا بیش از حد داغ باشد، برگ‌ها در نتیجه سوختن تیره خواهند شد. دمای زیر 12 درجه سانتی گراد ممکن است به برگ‌ها آسیب برساند که این باعث کوچک شدن و تبدیل شدن به رنگ قهوه‌ای خواهد شد.

گیاه مارانتا

سمیت:

گیاه برای انسان‌ها سمی نیست. هم چنین برای سگ‌ها و گربه‌ها غیر سمی است، بنابراین خانه خود را با آن‌ها تزئین کنید.

آفات:

برگ‌های خشک را گاهی با یک پارچه خشک تمیز کنید تا آن‌ها را از گرد و غبار تمیز کنید. کنه‌های تار عنکبوت معمول‌ترین عامل آفات هستند. اگر به نقطه‌های سیاه کوچک توجه کنید، ممکن است کنه های تار عنکبوت گرفته باشد. برگ‌های آلوده به کنه های تار عنکبوت ممکن است با نوارهای سفید پوشانده شده و خال‌های زرد یا قهوه‌ای داشته باشند. خبر خوب این است که کنه های تار عنکبوت از رطوبت بالای مورد نیاز برای نگهداری یک گیاه مارانتا بیزار هستند، پس اگر از گیاه خود مراقبت کنید، باید از آن‌ها دوری کنید.

 

مشکلات:

اگر به خال‌های کوچک و خیس خورده روی برگ‌های گیاه خود توجه کنید، علت احتمالی یک بیماری قارچی به نام لکه نواری قهوهای برگ است. یک برنامه درمانی با روغن چریش هر گونه بیماری فعال را می‌کشد، اما قبل از آن شما باید بیش از حد آبیاری را متوقف کرده و از خیس شدن برگ‌ها خودداری کنید.

 

تکثیر گیاه مارانتا

تعویض گلدان:

شما نباید زیاد گلدان گیاه مارانتای خود را عوض کنید. با این حال، گیاه مارانتا کند رشد است، و اگر ریشه ها در گلدان پیچ و تاب بخورند، رشد آنها متوقف خواهد شد. یک گلدان را انتخاب کنید که 2.5 تا 5 سانتی متر عریض تر از گلدان موجود باشد. کافیست آن را از گلدان فعلی جدا کرده و در گلدان جدید با کمی مخلوط خاک اضافه قرار دهید.

 

تکثیر:

تکثیر گیاه مارانتا به طرز شگفت آوری آسان است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک برش ساقه زیر قسمت رویش یکی از برگ ها ایجاد کنید. برش را در یک هورمون ریشه دهی فرو کنید و در یک لیوان آب مقطر قرار دهید و مطمئن شوید که هر روز آب آن را عوض کنید. صبر کنید تا ریشه‌ها در حدود 2.5 سانتی متر قبل از بیرون بردن و قرار دادن رشد کنند.

سوالات و نگرانی‌های عمومی گیاه مارانتا

مشکلات زیست‌محیطی می‌تواند باعث مشکلاتی برای گیاه شود، اما همچنین برخی بیماری‌ها و آفات می‌توانند مسئول آن باشند. مقاله زیر را بخوانید تا سوالات مکرر در مورد گیاهان مارانتا را مشاهده کنید.

چرا گیاه مارانتای من بسته نمی‌شود؟

اگر در شب در نزدیکی یک لامپ یا منبع نور دیگر قرار بگیرد، محیط آن ممکن است به اندازه کافی تاریکی نشود تا برگ‌ها خود را جمع کنند. سعی کنید آن را به مکان جدیدی از نور دور باشد ببرید، تا ببینید آیا در شرایط نوری و تاریکی تنظیم می‌شود یا نه.

چرا برگ‌ها گیاه مارانتای من زرد می‌شوند؟

رنگدانه زرد، خالدار و مجعد معمولا نشان می‌دهد که گیاه به اندازه کافی آب ندارد. برگ‌های زرد نیز می‌تواند نشانه کلروز به ویژه در برگ‌های کوچک‌تر باشد. تعویض با آب فیلتر شده باید مشکل را کم کند، یا با دوز آهن کود شیمیایی مایع آن را احیا کنید.

همچنین می‌توانید برش را مستقیما وارد خاک گلدان کنید. خاک را مرطوب نگه دارید و گاهی گیاه را مرطوب کنید.

چرا برگ‌های گیاه مارانتای من قهوه‌ای روشن می‌شوند؟

اگر نوک برگ‌ها قهوه‌ای یا جمع شوند، گیاه در معرض نور زیادی قرار دارد. کلرین موجود در آب شیر نیز می‌تواند علت برگ‌های قهوه‌ای باشد. از آب تصفیه‌شده استفاده کنید و یا به آب اجازه دهید تا ۲۴ ساعت قبل از آبیاری به گیاه نشست کند.

چرا برگ‌ها گیاه مارانتای من جمع می‌شوند؟

برگ‌های جمع شده می‌توانند نشان دهند که گیاه کم آب است یا خیلی در معرض نور قرار دارد. افزایش رطوبت و کاهش مقدار نور را امتحان کنید. همچنین ممکن است لازم باشد آن را در یک گلدان کوچک‌تر جا به جا کنید.

در حالی که این گیاهان از گیاهان خانگی مانند pothos یا dracaena پیچیده تر است، زمانی که شرایط درست را تنظیم کردید، به راحتی می توانید تمام موارد مورد نیاز برای شکوفایی گیاه مارانتا را به گیاه خود بدهید. حالا که می‌دانید چگونه از یک گیاه مارانتا مراقبت کنید، ممکن است مشتاق باشید که یکی از این گیاهان جذاب و منحصر به فرد را به مجموعه خود اضافه کنید.

آیا مطالب بالا برای شما جالب و مفید بود؟

آیا به مطالب بیشتری نیاز دارید؟

آیا اطلاعات بیشتر در مورد گیاهان دیگر می خواهید؟

میتوانید با مراجعه به مدرسه ی گل و گیاه  بوی گل از ورکشاپ ها و آموزش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی نسبت به یادگیری اقدام نمایید و در نهایت با تاسیس گلخانه یا پرورش گل و گیاه به درآمد زایی بپردازید.

تمایل دارید بیشتر در مورد نگهداری از گیاهان آپارتمانی بدانید؟

راهنمای مراقبت از گیاه  عنکبوتی : افزایش اطلاعات + نکات

راهنمای مراقبت از گیاه آلوئه ورا : اطلاعات رشد + نکات

گیاه یشم یا کراسولا نقره ای راهنمای مراقبت از آن: اطلاعات رشد و نکات