نگهداری از گیاهان خانگی | نکته عالی و آسان برای مراقبت از گیاه

وقتی مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، مراقبت از گیاه همیشه راحت‌ نخواهد بود. زمانی که اصول مراقبت از گیاه را یاد می‌گیرید و یک دستورالعمل روزمره را پیدا می‌کنید، همه مزایای شگفت‌انگیز مراقبت از گیاه را خواهید دید. تحقیقات نشان داده‌اند که گیاهان می‌توانند به شما کمک کنند به راحتی نفس بکشید و خلق و خوی خود را با داشتن آن‌ها افزایش دهید. چه شما اتاق و یا دفتر کار خود را با گیاهان خانگی تزیین کرده اید یا خیر، ما برخی نکات مهم مراقبت از گیاه را برای کمک به شما در مراقبت از گیاهان مورد علاقه تان را آورده ایم. با دنبال روی از این دستورالعمل‌های مراقبت از گیاه، به زودی این کار در شما نهادینه خواهد شد.

۱. خاک را لمس کنید تا بدانید چه موقع گیاهان خود را آبیاری کنید.

خاک گیاهان خانگی

برای گلدان های خانگی، ممکن است مطمئن نباشید که چه موقع گیاهان خود را آبیاری کنید. برای بسیاری از گیاهان، قاعده طلایی این است که 2.5 سانتی متر یا بیشتر از خاک گیاه خشک باشد. اگر خشک باشد، نشانه‌ای است که گیاه به آب نیاز دارد. اگر برگ‌های خشک، بی‌رنگ و کوچک داشته باشند، ممکن است گیاه به کمی آب اضافی نیاز داشته باشد.

۲. بهتر است گیاهان خود را به جای آبیاری بیش از اندازه، کمتر آب دهید.

آبیاری گیاهان خانگی

یک گیاه می‌تواند سریع‌تر از مشکل کمبود آب، تا از اشباع آب بهبود یابد. برای نجات یک گیاه اشباع، ممکن است لازم باشد گیاه را به گلدان دیگری جابه جا کنید و ریشه‌های ناسالم و خاک اشباع را قبل از انتقال گیاه به یک گلدان جدید حذف کنید.

 

۳. اگر مطمئن نیستید از تکثیر گیاه خانگی دست بکشید

تکثیر گیاهان خانگی

گیاهان خانگی به بارور سازی نیاز ندارند مگر آنکه در تلاش برای رشد باشند. اگر از میزان و یا چه نوع تکثیر برای استفاده در زمان کاشت مطمئن نیستید، بهتر است از آن مرحله صرف نظر کنید. تکثیر بیش از حد ممکن است منجر به کشتن گیاه شما به جای کمک به آن شود.

۴. گیاهان خانگی عاشق ثبات هستند

گیاهان آپارتمانی

ما به شما توصیه می‌کنیم که قبل از قرار دادن گیاهانتان در خانه، محل قرارگیری آنها را به دقت ارزیابی کنید. گیاهان زمانی رشد می‌کنند که به محیط اطرافشان عادت کنند و یک نقطه با مقدار درست نور پیدا کنند. دما نیز مهم است. نوسان دما باعث شوک دادن به گیاه شما خواهد شد و بنابراین گیاه نمی تواند رشد کند و ممکن است حتی بمیرد. بیشتر گیاهان درجه‌حرارت 18 تا 23 درجه سانتی گراد را ترجیح می‌دهند.

۵. گیاهان کوچک‌تر، گیاهان سریع الرشد هستند.

رشد گیاهان آپارتمانی

زمانی که گیاه منتخب خود را می خرید، همیشه بهتر است که یک گیاه کوچک‌تر را برای خرید انتخاب کنید. این به این دلیل است که یک گیاه کوچک‌تر می‌تواند بیشتر در خانه خود رشد کند و نسبتا ریشه های بزرگتری در زمان رشد حداکثری داشته باشد. یک گیاه بزرگ‌تر تا زمانی که ریشه‌ها به اندازه کافی بزرگ نشوند، رشد نخواهند کرد.

۶. گیاهان نیازمند به نور کم خود را در حمام قرار دهید

نور دهی گیاهان آپارتمانی

گیاهان نیازمند به نور کم نیز به نور نیاز دارند، اما یک پنجره کوچک حمام  که هیچ نور مستقیم ندارد، منبع نور عالی برای این نوع گیاهان است. دوش حمام منبع اصلی آب گیاه شما خواهد بود، اما مستقیما از لوله عبور نمی‌کند. رطوبت ایجاد شده زمانی که دوش بگیرید، گیاهان شمت را آبیاری خواهد کرد، و به آبیاری بیش از اندازه نیاز ندارند. ممکن است بخواهید هر بار نگاهی به گیاه خود بیندازید تا ببینید آیا به آبیاری اضافی نیاز دارد یا خیر. این کار می‌تواند با چک کردن خاک به راحتی انجام شود، برای این منظور بهتر است نکته اول را مجدد مطالعه کنید. نگهداری از گیاهان خانگی

۷. به جای آبیاری سطحی و مدام، عمیق آبیاری کنید ( نگهداری از گیاهان خانگی )

 

آبیاری گیاهان آپارتمانی

زمانی که به سطحی و مدام آبیاری کنید، تنها ریشه‌های بالا قادر به نوشیدن آب هستند و ممکن است گیاه شما سوخت مورد نیاز برای زنده ماندن را دریافت نکند. آبیاری عمیق که شامل آب دادن گیاهان با حجم بالا است، به همه ریشه‌ها اجازه می‌دهد تا از آب استفاده کنند. برای اجتناب از اشباع آب، گیاه تان را آهسته آبیاری کنید و مراقب زمانی باشید که آب دیگر از خاک عبور نمی کند. وقتی متوجه این قضیه شدید، آبیاری را متوقف کنید.

۸. گیاهان خود را هرس کنید. ( نگهداری از گیاهان خانگی )

هرس کردن گیاهانآپارتمانی

حذف اجزای کهنه از گیاهان به آنها کمک می‌کند که دوباره رشد کنند. این چیزی شبیه به این است که چقدر کوتاه کردن انتهای مو به موهای شما کمک می‌کند تا دوباره رشد کنند. بعد از زمستان، ممکن است شاخه ها و برگ های در حال مرگ گیاه خود را ببینید، پس بهترین زمان برای هرس کردن گیاه شما فرا رسیده است!

۹. سعی کنید خودتان به گیاهانتان آب دهید. ( نگهداری از گیاهان خانگی )

 

ترفند نگهداری از گیاهان آپارتمانی

استخدام یک باغبان، اگر مشکل وقت و مالی دارید، ممکن است مشکل باشد، اما نگران زندگی گیاه خود نباشید – راه‌های زیادی برای آبیاری گیاهان شما، زمانی که دور از باغ یا باغچه خود هستید، وجود دارد. برخی از روش‌ها شامل بازیافت شیشه و بطری‌های پلاستیکی یا ایجاد سیستم قطره‌ای خودتان هستند. برای یاد گرفتن این که چطور این روش‌های آبیاری خود را درست کنید، راهنمای ما به نام آبیاری گیاهان در زمان نبود شما، را مطالعه فرمایید.

۱۰. برای تعویض گلدان، گیاهان خود را با بیرون کشیدن آنها، جا به جا نکنید. ( نگهداری از گیاهان خانگی )

نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی

بیرون کشیدن گیاه نه تنها ساقه‌ها، برگ‌ها، و شکوفه را خراب می‌کند بلکه ریشه‌ها را نیز از بین می‌برد. ریشه‌های آسیب‌دیده باید قبل از اینکه بتوانند به طور کامل مواد مغذی مصرف کنند التیام یابد، بنابراین بیرون کشیدن گیاه شما از گلدان به هیچ  عنوان کار خوبی نیست. راهنمای ما درباره تعویض گلدان گیاه برای تضمین عدم آسیب به آن، را مطالعه کنید.

۱۱. سعی کنید سکونت‌گاه بومی گیاه خود را بازسازی کنید

نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی

این مورد شامل نوع خاک، رطوبت، دما، آب و نور خورشید می‌شود. تحقیق درباره سکونت‌گاه اصلی گیاه به شما کمک خواهد کرد تا آب و هوای مناسب و ترجیحات خاکی گیاه خود را کشف کنید. سازگار کردن این مساله با روش های نگه داری شما، برای افزایش طول عمر گیاه مفید خواهد بود.

۱۲. بیشتر گیاهان در رطوبت بالا گل می دهند

نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی

با اغلب خانه‌هایی که هوای خشک دارند، به خصوص در زمستان، ممکن است بخواهید هوا را تنظیم کنید. این موضوع می‌تواند به سادگی با خرید مرطوب ساز هوا برای اتاق‌هایی که گیاهان دوست داشتنیان در آنها هستند، برطرف شود.

۱۳. مراقب برگ های زرد و پژمرده باشید

نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی

اگر از متخصصان محلی خود بپرسید، قطعا شما را درباره انتخاب کود صحیح برای هر گیاه راهنمایی می‌کنند زیرا بسته به زمینی که گیاه شما از آن استفاده می‌کند، گیاه  به کود ویژه‌ای نیاز دارد تا به سلامت کامل التیام یابد. همراه با کودهای شیمیایی، شما می‌توانید مقداری غذای خانگی مخصوص گیاه بسازید که مسلما برای گیاه شما بسیار مفید خواهد بود.

۱۴. مطمئن شوید که گلدان شما سوراخ های مناسب برای زهکشی دارد

نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی

داشتن راه زهکشی گلدان برای گیاه و خاک بسیار حیاتی است. زهکشی مناسب به ریشه برای دریافت هوا، به جای غرق شدن در آب و خفگی آنها، کمک می کند.

۱۵. گیاهان خود را گردگیری کنید!

نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی

گیاهانی که گرد و غبار زیادی بر روی برگ‌های خود دارند، به خصوص گیاهان سبز و گیاهان با برگ‌های بزرگ، نمی‌توانند نور خورشید مورد نیاز خود را دریافت کنند. چند بار در سال، از یک پارچه مرطوب استفاده کنید و هر دو طرف برگ‌های گیاهان خود را تمیز کنید.

پیروی از این نکات به زندگی طولانی و عالی برای هر کدام از گیاهانتان منجر خواهد شد. بهترین بخش برای آوردن گیاهان به منزل، انتخاب محلی مناسب برای آن است. اگر متوجه شدید که گیاه شما در حال مرگ است، راه‌هایی برای احیای گیاه شما وجود دارد.

آیا علاقه دارید بیشتر در مورد نگهداری از گیاهان بدانید با ما همراه باشید …

راهنمای مراقبت از گیاه مارانتا : اطلاعات رشد و نکات

راهنمای مراقبت از گیاه  عنکبوتی : افزایش اطلاعات + نکات

راهنمای مراقبت از گیاه آلوئه ورا : اطلاعات رشد + نکات

راهنمای مراقبت از بامبو ژاپنی: نکات پرورش + حقایق

آیا به نکات بیشتری در مورد نگهداری از گیاهان نیازمندید؟

برای آشنایی و آموزش نگهداری هرچه بهتر از گیاهان خود می توانید در ورکشاپ های مدرسه گل و گیاه بوی گل شرکت نمایید…

برای اطلاعات بیشتر با شماره 66564458_021 تماس بگیرید…