این گیاه چندین سال است که آذین اصلی در خانه‌ها و سبک فنگ شویی می باشد. این گیاه نماد شانس و کامیابی است که آن را به یک هدیه معمول و یک گیاه کوچک خانگی تبدیل می‌کند. در مورد این که چرا این گیاه اینقدر محبوب است و چگونه می‌توانید یکی از آن‌ها را بزرگ کنید، بیشتر یاد بگیرید. این مقاله مربوط به منشا این گیاه، نمادگرایی و سوالات متداول و همچنین نکات مراقبت از بامبو ژاپنی است. در این مطلب به موارد زیر می پردازیم :

·       بررسی اجمالی بامبو ژاپنی

·       مراقبت از بامبو ژاپنی

·       چگونه بامبو ژاپنی را پیچ و تاب دهیم

·       نمادهای بامبو ژاپنی

·       سوالات متداول بامبو ژاپنی

بررسی اجمالی بامبو ژاپنی

بامبو ژاپنی

به طرز شگفت آوری بامبو ژاپنی (Dracaena sanderiana) بامبو نیست چون نام علمی آن اینگونه نشان می‌دهد: آن بخشی از سرده Dracaena است.

گیاه بامبو ژاپنی از جنوب شرقی آسیا است و به خاطر کاربرد آن در فنگ شویی برای بیش از ۵۰۰۰ سال شناخته شده‌ است. در این کاربرد، گفته می‌شود که نشان‌دهنده خوش شانسی  و شادی است، و آن را به یک هدیه ایده‌آل و محبوب در امور تجاری و شخصی تبدیل می‌کند.

یک عامل دیگر که بامبو ژاپنی را به این اندازه مشهور می‌سازد توانایی آن برای تبدیل به شکل‌های مثل پیچ و تاب، قلب، گیسوان و طرح های دیگر است.

بخش‌های زیر را برای نگاه عمیق تری به سمبل بامبو ژاپنی و این که چطور می‌توانید طرح‌های گوناگون بامبو را ایجاد کنید، ببینید.

بامبو بنگال یک گیاه ساده است که مراقبت از آن را برای ادارات و خانه‌ ها عالی می‌سازد. این گیاه در خاک و یا آب به خوبی رشد می کند اما طولانی‌ترین چرخه زندگی آن در خاک است. از آنجا که این یک Dracaena است، مراقبت از بامبو ژاپنی بیشتر مشابه با Dracaena، و نه سایر بامبو ها است.

اگر در حال رشد در آب باشد ، باید هر هفته آب آن تعویض شود.

اگر در خاک کاشته شود، خاک باید کمی مرطوب نگه‌داشته شود، بنابراین خاک را زیاد آبیاری نکنید و یا اجازه ندهید که خشک شود.

بامبو ژاپنی در نور غیر مستقیم و در محدوده دمایی ۶۵ – ۹۵ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی گراد) بهترین رشد را تجربه می کند. بامبو ژاپنی این شرایط نسبتا استوایی را دوست دارد و در منطقه بندی اراضی کشاورزی ۱۰ تا ۱۱ در نظر گرفته می‌شود.

 

نکات مراقبتی بامبو ژاپنی

بامبو ژاپنی

یادگیری نحوه مراقبت از بامبو ژاپنی بسیار ساده است. ما اطلاعات عمیق در مورد نور خورشید، آب، دما، سمیت، گلدان، نیازهای انتشار و مشکلات و آفت های معمول را در بر گرفته‌ایم. راهنمای گام‌به‌گام مراقبت‌های بامبو ژاپنی ما را می توان در زیر دید :

با دقت هرگونه مواد اضافی را حذف کرده و به ظرف خود سنگ اضافه کنید تا به عنوان یک پایه عمل کند.

بامبو خود را در نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید.

ظرف خود را با آب کافی پر کنید تا ریشه‌ ها را بپوشاند .

بامبو ژاپنی محدوده دمایی بین ۶۵ – ۹۵ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی گراد) را ترجیح می‌دهد

اختیاری : از کود گیاهان خانگی مایع در هر سه‌تا چهار هفته یکبار استفاده کنید.

هر گونه برگ‌های زرد را حذف کنید.

بامبوها را به گونه ای در گلدان بکارید که ریشه هایش بتواند در بیرون از ظرف رشد کند.

نور خورشید :

نور خورشید

بامبو ژاپنی به نور خورشید متوسط و یا غیر مستقیم نیاز دارد. نور خورشید مستقیم برگ‌ها را می‌سوزاند به همین دلیل از قرار دادن گیاه در جلوی پنجره خودداری می‌کند. برگ‌های سوخته اینگونه هستند: لبه‌های برگ‌ها یک رنگ قهوه‌ای خواهند داشت، طوری که تقریبا مثل این است که با آتش سوخته‌است. اگر برگ‌های شما کمی سوخته به نظر می‌رسند، بامبو را به یک منطقه با نور کم‌تر جا به جا کنید.

آب:

آب

اگر گیاه خود را در خاک رشد دهید، مطمئن شوید که کمی آن را مرطوب نگه‌داشته باشید. اجازه ندهید که خاک بیش از حد خشک شود و بیش از اندازه آن را آبیاری نکنید، چرا که می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه‌ای شود. بامبو به آب زیادی برای زنده ماندن نیاز ندارد اما می‌تواند در آب نیز رشد کند. اگر می‌خواهید بامبو را در آب پرورش دهید، مطمئن شوید که ریشه‌ها همیشه با آب پوشیده می‌مانند. هر 7 تا ۱۰ روز آب بامبوی ژاپنی خود را تعویض کنید تا آن را خوشحال و سالم نگه دارید.

جلبک می‌تواند در آب شکل بگیرد، پس سعی کنید ظرف را تمیز کنید و آب را به طور منظم (حدود یک‌بار در هفته) عوض کنید. آب شیر برای گیاه بامبو خوب است، به شرطی که سطح کلر آب پایین باشد. برای ایمن بودن، آب شیر را یک شب بیرون بگذارید تا کلرین قبل از این که از آن برای استفاده در آبیاری بامبو استفاده کنید، تبخیر شود.

نکته حرفه ای :

اگر سطح بالایی از فلورید در آب شیر خود دارید، توصیه می‌کنیم از آب تصفیه‌شده مثل آب معدنی استفاده کنید. فلورید تبخیر نمی‌شود و برای گیاهانی مانند بامبو ژاپنی سمی هستند.

دما:

دما

بامبو

بامبو ژاپنی در دماهای بالاتر از ۶۵ – ۹۵ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی گراد) رشد می‌کند بنابراین باعث می‌شود که برای دفتر کار یا خانه بسیار عالی باشند. در طول ماه‌های سرد، مراقب قراردادن گیاه خود در کنار پنجره یا مکان های سرد دیگر باشید.

سمیت:

سمیت

بامبو ژاپنی برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی است، بنابراین مطمئن شوید که آن را از دسترس دور نگه دارید. اگر توسط کودکان شما مصرف شود، می‌تواند موجب انقباض عضله ای، ضعف، استفراغ، درد شکمی، اسهال، آب دهان و گشاد شدن مردمک شود. با این حال، بامبو ژاپنی برای انسان‌ها سمی نیست.پ

آفات و مشکلات

آفات:

برخی آفت‌های شایع که بامبو را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند شامل شپشک آردآلود، کنه‌ها و عفونت‌های قارچی هستند. اگر به کرک های خاکستری در گیاه خود برخوردید، ممکن است منجر به عفونت قارچی شود، بنابراین قسمت آلوده را از بین ببرید، ساقه و برگ‌ها را خشک نگه دارید و گردش هوا را افزایش دهید. شپشک آردآلود حشرات سفید کوچکی هستند که باید به صورت دستی و با مالیدن الکل حذف شوند. اگرچه کنه‌ها (به مانند تارها یا کرک های سفید هستند)به طور معمول بامبو را تحت‌تاثیر قرار نمی‌دهند، اما می‌توانند توسط سایر گیاهان خانگی به دام بیفتند. آن‌ها باید با آب و مواد شوینده مایع حذف شوند – درمان بیماری‌های گیاهی را برای اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

مشکلات:

بامبو ژاپنی شما باید سبز باشد، اما اگر بخشی از ساقه یا برگ‌ها زرد باشند، این نشان می‌دهد که گیاه شما می‌تواند بیمار باشد. بخش زرد ساقه یا برگ‌ها را به طور کامل حذف کنید تا به بقیه قسمت های گیاه سرایت نکند.

تعویض گلدان و تکثیر

تعویض گلدان:

آیا می دانید چه زمانی باید گلدان بامبوی خود را تعویض کنید؟ زمانی که ریشه‌ها در ظرف بیش از حد سفت شوند، باید گلدان آن را تعویض کنید. زمانی که تجمع ریشه‌ها را دیدید، بامبو را به یک ظرف بزرگ‌تر ببرید. اگر گیاه شما در حال رشد در آب است، آن را به یک گلدان جدید منتقل کنید. اگر از سنگ استفاده می‌کنید، آن‌ها را تخلیه کنید، گیاه خود را در ظرف جدید قرار دهید (یا ریشه‌ها را اصلاح کنید تا از همان گلدان استفاده کنید) و سنگ‌ها را تعویض کنید. اگر از خاک استفاده می‌کنید، خاک را مرطوب کنید، گیاه را با دست خود از ساقه و خاک مرطوب بگیرید و خارج کنید و آن را به یک گلدان بزرگ‌تر انتقال دهید.

تکثیر:

برای انتشار گیاه بامبو ژاپنی، ابتدا یک ساقه والد سالم (باید بیش از دو بخش از بامبو داشته باشد) با یک جوانه را شناسایی کنید. جوانه را از جایی که به ساقه متصل است برش دهید و لایه برگ های زیرین آن را برای ساخت یک ساقه مستقل حذف کنید. ساقه جدید را در یک ظرف کوچک آب قرار دهید و گیاه را پرورش دهید. و در زمان نیاز گلدان آن را تعویض کنید.

چگونه بامبو ژاپنی را پیچ و تاب دهیم 

بامبو پیچشی

برخی از جذاب ترین بخش‌های بامبوی ژاپنی، طرح‌های باحال هستند که می‌توانید با چرخاندن متنوع ساقه‌ها این اشکال را خلق کنید. کلید پرورش بامبو ژاپنی استفاده از نور است. با دستکاری منبع نور می‌توانید یک پیچ حلزونی و یا طراحی دیگر ایجاد کنید.

چگونه یک مارپیچ بامبو ژاپنی درست کنیم

بامبوی ژاپنی مارپیچ یکی از محبوب ترین دستکاری های این گیاه است. مراحل زیر را دنبال کنید تا یاد بگیرید چطور گیاهان بامبو مارپیچ را ایجاد کنید.

یک طرف جعبه مقوایی را ببرید.

گیاه خود را در داخل جعبه قرار دهید.

جعبه را طوری تنظیم کنید که طرف باز آن با یک منبع نور روبرو شود (ترجیحا بالای آن نباشد).

تا زمانی که گیاه به سمت نور رشد کند، به طور معمول از آن مراقبت کنید.

به آرامی گیاه را بچرخانید ، و به تدریج به سمت نور رشد می‌کند.

همواره گیاه را بچرخانید تا به آرامی خم شود – اگر آن را به همان جهت بچرخانید، در نهایت تبدیل به یک مارپیچ خواهد شد.

در حین پیچ خوردن، برگ‌های گیاه خود را هرس کنید تا قسمت بالایی آن زیاد سنگین نشود.

چگونه بامبو ژاپنی خود را ببافیم

درهم تنیدن بامبو ژاپنی، یک گزینه محبوب دیگر است. با پیروی از دستورالعمل زیر، یک بامبوی ژاپنی را ببافید.

1- یک ظرف را با سه جای ساقه گلدانی انتخاب کنید (آن‌ها باید 1 تا 2.5 سانتی متر ضخامت داشته باشند و حدود 5 سانتی متر از هم جدا به شکل یک مثلث یا ردیف باشند) یا گیاه خود را بکارید.

2- پایه هر سه ساقه را هرس کنید.

3- ساقه‌ها را با حرکت دادن ساقه سمت راست بر روی ساقه وسط، و ساقه وسط بر روی ساقه سمت راست، ببافید. ساقه چپ را بردارید و از روی ساقه که در حال حاضر در وسط است عبور کنید و آن ساقه را به سمت چپ ساقه میانی جدید بیاورید.

4- به بافتن ادامه دهید تا 10 یا 12 سانتی متر در بالای ساقه باقی بماند.

5- بالای قسمت بافته شده را مانند کرابات ببندید (مطمئن شوید که محکم است اما نه زیاد محکم )

به طور معمولی از گیاه خود مراقبت کنید، سپس رشد آن را تماشا کنید و به مرور قسمت بافته شده محکم می شود.

نمادهای بامبو ژاپنی

بامبو شانس

اگر به دنبال یک گیاه سازگار فنگ شویی هستید، بامبو ژاپنی مناسب ترین گزینه است. به گفته چینی‌ها، بامبو ژاپنی با پنج عنصر مرتبط است: زمین (سنگریزه در ظرف)، چوب (خود گیاه)، آب (آب ظرف)، آتش (نوار قرمز اغلب به گیاه متصل می‌شود) و فلز (سکه فلزی متصل به نوار). از آنجا که بامبو خالی است، گفته می‌شود که انتقال کننده بزرگ انرژی چی ( Chi ) است. این کار به خرد و کامیابی اجازه می‌دهد شکوفا شوند. همچنین تعداد ساقه‌ها یک اثر بزرگ بر روی معنای گیاه بامبو به ویژه بامبو ژاپنی دارد. همه آن‌ها معانی مثبت دارند به جز بامبوی ژاپنی 4 ساقه که باید از آن دوری کنید. معانی مختلف را در زیر ببینید:

یک ساقه :

نشان‌دهنده وحدت و جریان بدون مانع انرژی است.

دو ساقه :

نشان‌دهنده خوش شانسی در عشق است (یک هدیه عالی برای شریک زندگی).

سه ساقه :

نشان‌دهنده رشد مداوم، تولد و خانواده است.

چهار ساقه :

نشان‌دهنده مرگ ( از این گیاه دوری کنید، و همچنین یک هدیه بی ادبانه است )

پنج ساقه :

معرف ثروت، طول عمر، شانس، شادی و کامیابی است.

شش ساقه :

نشان‌دهنده ثروت از طریق فرصت و شانس (عالی برای کسب و کارها) است.

هفت ساقه :

نشان دهنده سلامت و رشد شخصی است.

هشت ساقه :

نشان‌دهنده انرژی نامحدود و بسیاری از موهبت ها است.

نه ساقه :

نشان‌دهنده موفقیت و قدردانی است.

سوالات متداول بامبو ژاپنی

درباره گیاه بامبوی ژاپنی خود سوال دارید؟ این سوالات مکرر را بررسی کنید و پاسخ خود را بیابید. اگر سوال خود را نمی‌بینید، احساس آزادی کنید و در بخش نظرات زیر این پست سوال خود را بپرسید.

چرا یک گیاه بامبو زرد می‌شود؟

یک گیاه بامبو می‌تواند به چند دلیل زرد شود. این مواد شامل کود بسیار زیاد، کلرین یا فلوراید گوگرد در آب و یا بیش از حد قرار گیری در معرض نور خورشید هستند.

چگونه گیاه بامبو خود را احیا کنیم؟

این به آن بستگی دارد که برنامه روزانه مراقبت از گیاه شما چگونه است. اگر یک گیاه بامبو زرد داشته باشید، با توقف بارور سازی، روی آوردن به آب تصفیه‌شده و یا حرکت دادن گیاه به مکانی با نور کم‌تر این کار را انجام دهید. اگر بامبو ژاپنی شما به وسیله آفات و قارچ‌ها سوراخ شدند، منطقه آلوده را جدا کرده و از یک آفت‌کش (طبیعی)، صابون یا مالیدن الکل استفاده کنید، انتخاب هر یک به میزان مریضی گیاه بستگی دارد.

چه مدت گیاهان بامبو زندگی می‌کنند؟

بامبویی که در آب رشد می‌کند می‌تواند حدود یک تا دو سال زندگی کند. برای یک عمر طولانی‌تر، بامبو خود را به خاک منتقل کنید که در آن می‌تواند چندین سال زندگی کند. ممکن است برگ‌های آن ریخته شود، اما تا زمانی که به آن اهمیت می‌دهید و از آن مراقبت می کنید، همواره برگ های تازه می روید و رشد می کند.

آیا می توان بامبو را در آب پرورش داد؟

بامبو ممکن است در آب رشد کند اما برای بهترین نتیجه باید پس از رشد ریشه‌های جامد به خاک منتقل شود.

چند ساقه بامبو برای خوش شانسی نیاز است؟

گیاهان بامبو از یک تا نه ساقه همگی برای خوش‌شانسی و آرزوهای خوب قابل پذیرش هستند (به جز چهار ساقه که بد شانسی می آورد و باید از آن اجتناب کرد).

آیا خرید گیاه بامبو بدشانسی می آورد؟

خیر ، بامبو ژاپنی به نشانه شانس خوب در نظر گرفته می‌شود .

بامبوی ژاپنی یک گیاه چند منظوره است که هدیه بزرگی برای هر کسی خواهد بود، زیرا کیست که نیازی به یک شانس خوب نداشته باشد ؟

این یک هدیه عالی برای پدرانی است که خرید هدیه مناسب برای آنها کمی دشوار است ، همچنین هدیه عالی برای افراد دیگر در زندگی شما، از جمله دوستان ، دوستان پسر ، همسران و اعضای خانواده می باشد. از نمادهای گیاه بامبو ژاپنی که در بالا لیست شده‌ است ، حتما استفاده کنید . تا بتوانید اندازه مناسب ساقه‌ ها را برای خود یا افراد عزیز زندگیتان انتخاب کنید.

 

به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر و نحوه نگهداری از این گیاهان در کلاسی جامع هستید ؟

مدرسه گل و گیاه بوی گل با برگزاری ورکشاپ های نگهداری از گیاهان آپارتمانی و گل و گیاه شما را در راستای تاسیس گلخانه یا پرورش گیاهان خانگی یاری می دهد . برای دریافت اطلاعات بیشتر با دفتر موسسه به شماره 66564458-60 تماس حاصل کنید .

منابع :  Dracaena | Lucky Bamboo: Braiding | Know Feng Shui