گیاه یشم یا کراسولا نقره ای که با اسم درخت دوستی و درختی که سبب رسیدن به ثروت است، شناخته می شود . این گیاه جزو ساکولنت ها نیز به حساب می آیند و نابودن کردن آن به دست شما کار واقعا سختی است !!!!

همین باعث می شود که نگهداری این گیاه بسیار آسان باشد حتی برای کسانی که تا به حال در زندگیشان با گیاهان نشست نداشته اند ! در نتیجه ؛ این گیاه برای قرار دادن در خانه و هدیه دادن معرکه است . ( شک نکنید برای همین هم این گیاه رو با نام درخت دوستی نیز می شناسند )

گیاهان یشم از آفریقا جنوبی سرچشمه می گیرند به این خاطر دوام و طول عمر بسیار بالایی دارند . همچنین به آب و هوا خاصی جهت رشد نیاز ندارند . علاوه بر آن به نگهداری از آن بسیار ساده است . این گیاهان بسیار سریع رشد می کنند و بعضی از گونه های این گیاه به خصوص گونه sunset ( برگ های زرد رنگ با نقاطی قرمز رنگ ) و گونه واریگاتا ( variegata ) ، (  برگهای رنگی عاج دار با رنگ سبز روشن )  با این حال این گیاه یشم یا کراسولا نقره ای بیش از 1400 نوع دارد !

خلاصه نکات مراقبت از گیاه کراسولا نقره ای

در آسیا از گیاه یشم به عنوان یک هدیه خانگی بسیار مناسب یاد می شود زیرا حواشی زیادی درباره انرژی این گیاه در بعد مالی وجود دارد . به گفته پیشینیان ، استفاده از این گیاه موجب منافع مالی در خانه خواهد شد !

مکان قرارگیری این گیاه بسیار حایز اهمیت است . لذا سعی کنید این گیاه را در روبروی خانه ، رستوران یا درب محل کار قرار دهید زیرا هم به رشد مناسب گیاه کمک خواهد کرد و هم سبب ایجاد بیشتر انرژی توسط این گیاه خواهد شد همچنین از قرار دادن این گیاه در مناطق بسته مانند حمام یا اتاق حتما اجتناب کنید .

این گیاه در گاهی اوقات به اندازه یک درخچه یا بوته رشد خواهد کرد که در داخل خانه تا ارتفاع 152 سانتی متر رشد می کند و نگهداری از آن فوق العاده آسان است به طوری که شما کافیست گیاه را لمس کنید تا متوجه خشکی آن شوید ! به همین راحتی متوجه می شوید که چه زمانی باید گیاه را آبیاری کنید .

گیاه یشم به 4 ساعت نور مستقیم آفتاب در داخل اتاق با دمای 18 الی 24 نیاز دارد . این گیاهان را اکثرا در داخل خانه به عنوان گیاهان آپارتمانی می شناسند و به راحتی می توان با قلمه زدن آن ها ، تعداد بسیار زیادی گیاه یشم در خانه تکثیر کرد .

گیاه یشم گیاه کراسولا نقره ای

5 نوع از انوع گیاهان یشم یا گیاهان کراسولا

اگر شما به قدری به این گیاه علاقه مند هستید که به دنبال جمع آوری سایر گونه ها نیز می باشید باید مابقی عمر خود را نادیده بگیرید !  زیرا بیش از 1400 نوع از این گیاه در سرتاسر جهان وجود دارد .

هر گونه این گیاه در سایز ، رنگ ، ضخامت برگ و ساقه متفاوت است . در ادامه می توانید 5 گونه رایج این گیاه را شناخته و با آن آشنا شوید .

Crassula ovata tricolor (Tricolor)

گیاه کراسولا نقره ترایکلر

گیاه کراسولا نقره ترایکلر

برای پوشش گیاهی یک منطقه بزرگ بسیار عالی است ، انواع آن می توانند در رنگ های زیبا بین 60  تا 120 سانتی متر رشد کنند. سه رنگ اصلی گیاه روی نوار برگ ها به رنگ سفید ، سبز و زرد است. در ساعات مشخصی از سال ، گیاه یشم قادر به رشد گل های صورتی است.

 Crassula ovata blue bird (Blue Bird)

گیاه کرسولا نقره ای از نوع پرنده آبی

گیاه کرسولا نقره ای از نوع پرنده آبی

گیاه یشم پرنده آبی دارای برگهای دایره ای و مسطح تر از سایر گیاهان یشم معمولی است. برگها به رنگ سبز روشن و لبه ها با رنگ قرمز روشن ترسیم شده و گیاه را از سایر اطراف خود بسیار متمایز می کند. این درختچه بسیار آهسته در طبیعت رشد می کند .

Crassula ovata sunset (Sunset)

کراسولا نقره ای آفتاب گردان یا غروب خورشید

کراسولا نقره ای آفتاب گردان یا غروب خورشید

این نوع این گیاه یشم  ، جزو گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب است که دارای برگ های استوانه ای و برگهای آهکی سبز یا زرد مایل به سبز با نقاط قرمز است. این گیاه نسبت به سایر گیاهان یشم بسیار نسبت به خشکی مقاوم است . آنها همچنین بسیار بزرگ نمی شوند ، و باعث می شود انواع این گونه گزینه مناسبی برای یک فضای کوچک باشد

 

 Crassula arborescens ssp. undulatifolia (Ripple Leaf)

کراسولا با برگ های موج دار

گیاه یشم گیاه کراسولا نقره ای

همانطور که از نام گیاه پیداست ، برگ ها دارای خاصیت موج دار بوده و از جهات مختلف از هر برگ دیگر به روش مارپیچ رشد می کنند و برگ ها به رنگ سبز عمیق است و گیاه تا 120 سانتی متر می توانند رشد کنند.

 

Crassula ovata ‘Gollum’ (Monstruosa)

کراسولا نقره ای گالوم ( مونسترووزا )

کراسولا نقره ای گالوم ( مونسترووزا )

شاید باورتان نشود اما اسم این گیاه اشاره به فیلم ارباب حلقه ها دارد ! این گیاه یشم دارای برگ های زرد مایل به سبز است. با توجه به قابلیت های این گونه گیاه یشم ، می توان از آن به عنوان یک درخت بونسای استفاده کرد .

گیاه یشم گیاه کراسولا نقره ای

نحوه مراقبت و رشد گیاه کراسولا نقره ای

گیاهان یشم را اگر شما مایل به کشتنشان نباشید هرگز نمی میرند ! این گیاهان نسبت به مرگ بسیار مقاوم هستند و می توان آنان را جزو جان سخت ها دانست . با این حال اگر مایل هستید گیاهی سالم و سلامت در خانه داشته باشید می توانید به نکات زیر دقت کنید تا بهترین نوع گیاه کراسولا نقره ای را به ارمغان بیاورید .

نور مورد نیاز گیاه کراسولا نقره ای :

گیاه یشم جزو بهترین گیاهانی است که شما می توانید در نور مستقیم آفتاب در منزل از آن نگهداری کنید . این گیاهان به نور کامل آفتاب احتیاج دارند تا به توانند با انرژی مضاعف به رشد قدی خود ادامه دهند . در صورتی که از این نکته اجتناب کنید ، گیاه یشم شما کوتوله ای بیش نخواهد بود . در صورتی که دوست دارید تغییر دکوراسیون مناسبی برای گیاهان داخل منزل خود داشته باشید و گیاهان یشم نیز از این قاعده مستثنی نیستند حتما در مکانی آن ها را قرار دهید که به نور کامل آفتاب دسترسی داشته باشند در غیر این صورت روزانه 4 ساعت آن ها را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید .

آب مورد نیاز گیاه کراسولا نقره ای :

این گیاه در تابستان و زمستان به برنامه های مختلف آبیاری نیاز دارد. در زمستان ، گیاه ممکن است فقط هر دو تا سه هفته یک بار به آب دهی نیاز داشته باشد. در تابستان ، حتما هفته ای یکبار این گیاه را آبیاری کنید.

شما هرگز نباید گیاه یشم را بیش از حد آب دهید ، اما اگر به طور اتفاقی کار خود را انجام دادید ، قبل از آب دادن مجدد گیاه مطمئن شوید که گیاه وقت زیادی برای جذب کردن آب اضافی داشته است . آزمایش سریع برای درک این که آیا گیاه به آب نیاز دارد ، لمس کردن خاک است.  در صورتی که خاک مرطوب بود ، نیازی به آبیاری گیاه یشم نیست .

دما مورد نیاز گیاه کراسولا نقره ای :

گیاهان یشم در دمای اتاق مانند 18 تا 24 درجه سانتی گراد رشد می کنند و نور مستقیم خورشید را ترجیح می دهند. گیاهان یشم قادر به تحمل سرما نیستند زیرا مقاومتی در برابر سرما ندارند . پس از افت دما زیر 10 درجه سانتی گراد ، توصیه می کنیم مکانی گرم تر برای گیاه خود پیدا کنید.

خاصیت اسیدی گیاه گراسولا نقره ای :

این گیاه مکمل خارق العاده برای خانه شما خواهد بود منتها تاثیرات اسیدی این گیاه را نباید فراموش کرد . در صورت خوردن یا لمس گیاه برای سگ ها و بچه ها عامل مسمویت خواهد بود که به صورت استفراغ ، خستگی ، خارش  ، سوختگی نمایان خواهد شد .

آفات گیاه یشم  :

یکی از رایچ ترین و شناخته شده ترین آفات گیاه یشم را می توان آفت میلی باگ ( mealybugs ) دانست . برای پیدا کردن این آفت در گیاه یشم ، کافیست در مناطق مشترک بین برگ و ساقه به دنبال قسمت های پنبه ای شکل باشید . این آفت با تغذیه کردن از عصاره گیاه در نهایت منجبر به ایجاد عفونت در گیاه خواهد شد که به دلیل ایجاد ماده چسبنده توسط میلی باگ ها به صورت الگو های دودی شکل در گیاه است .

برای حل مشکلات میلی باگ ها می بایست قسمت های آلوده گیاه را با استفاده از مالیدن الکل تمیز کرد .

این کار را در بیشتر اوقات انجام دهید تا به صورت کامل گیاه خود را از شر میلی لاگ ها خلاص کنید . در موارد خاص به علت شدن بیماری می بایست گیاه را از خانه خارج و دفع کنید .

مشکلات گیاه یشم :

یکی از مهم ترین موضوعاتی که گیاه یشم را پژمرده خواهد کرد را می خواهیم بررسی کنیم . زمانی که برگ ها شروع به افتادن به سمت پایین و زمین می کنند ناشی از شروع مرگ گیاه است . یکی از مهم ترین فاکتور هایی که منجر به مرگ گیاه می شود آبیاری زیاد گیاه در زمستان است . بجای اینکه شیلنگ آب را در زمستان به سمت این گیاه بگیرید سعی کنید با استفاده از اسپری ها ، گیاه را نم نم و به صورت مه ، مرطوب و آبیاری کنید .

در طول تابستان هنگام آب دادن کامل گیاه ، حتما گیاه یشم را در گلدان زهکشی قرار دهید تا آب اضافی خارج شود و ریشه های گیاه غرق آب نشوند.

تعویض گلدان گیاه یشم :

تعویض گلدان گیاه یشم هیچ ضرورتی نخواهد داشت مگر آنکه نسبت به آلوده بودن و سلامت نبودن خاک اطراف گیاه کراسولا نقره ای مطمئن باشید . پس سعی کنید از تعویض گلدان این گیاه اجتناب کنید زیرا منجر به رشد آهسته تر گیاه می شود که ناشی از وفق دادن گیاه با خاک جدید می باشد که موضوع نگران کننده ای نیست .

تکثیر گیاه کراسولا نقره ای :

ریشه زدن قلمه های گیاه یشم فرآیندی بسیار آسان است و باعث از بین رفتن گیاه نمی شود .

برای تکثیر گیاه ، شاخه ای سالم از آن پیدا کنید که هیچ گونه بیماری نداشته باشد . برای بررسی آن کافیست به برگ های شاخه دقت کنید که دارای لکه های قهوه ای نباشد . به خاطر داشته باشید که شاخه باید حداقل 10 سانتی متر طول داشته باشد تا ریشه مجدد رشد کنید . لازم به ذکر است برای جدا کردن شاخه باید حتما از چاقو بسیار تیزی استفاده کنید .

زمانی که شاخه گیاه یشم را با موفقیت جدا کردید ، مطمئن شوید که شاخه گیاه برای مدت یک تا دو هفته خشک شده باشد به این خاطر که در صورت خشک نبودن شاخه سبب ایجاد و رشد بیماری در گیاه شده و از ریشه زدن شاخه جلوگیری می کند . بعضا ممکن است از طریق هورمون زخم را ریشه دار کنید که منجر به ریشه زدن سریع شاخه می شود که نیز روشی برای ریشه دار کردن شاخه خشک است . بعد از ریشه دار شدن شاخه ، مقدار خاک را با مداد یا انگشت خود سوراخ کنید و شاخه را در آن قرار دهید . ریشه را تا زمانی که گیاه شروع به رشد نکرده است تحت هیچ شرایطی به مدت 2 الی 3 هفته آبیاری نکنید .

مایل به خرید گیاه کراسولا نقره ای هستید ؟

آیا در جست و جوی خرید گیاه یشم برای خود یا دوستانتان هستید ؟؟؟ تیم مدرسه گل و گیاه ایران تلاش داشت با آماده کردن این مطلب تمامی نیاز های شما برای نگهداری از این گیاه را پوشش دهد .  راه ها و روش های زیادی برای چیدمان گیاه های آپارتمانی در خانه وجود دارد که شما می توانید آن ها را در وبلاگ ما مطالعه کنید از جمله روش گیاه ایستاده که بزودی که در وبلاگ قرار خواهد گرفت . همچنین می توانید آن را در وسط میز ناهار خوری خود قرار دهید . به خاطر داشته باشید که گیاه یشم تنها گیاه آپارتمانی قابل نگهداری در خانه نیست بلکه لیست بلندی از این گیاهان در داخل مدرسه گل و گیاه ایران قرار دارد . شما می توانید با مطالعه لیست ما که اتفاقا قابل پرینت است به نکات نگهداری بیشتر اهمیت دهید و همه جوره مواظب گیاه خود باشید . بزودی این لیست نیز در وبلاگ ما منتشر خواهد شد .

 

علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی از مطالب زیر نیز می توانند استفاده کنند منبع

راهنمای مراقبت از گیاه آلوئه ورا : اطلاعات رشد + نکات