آبیاری گیاهان در هنگام سفر با 6 روش عملی

زمان رفتن به تعطیلات و رها کردن مسئولیت هایتان است! اما قبل از اینکه به سفر بروید، مطمئن شوید که گیاهان کوچک شما به طور کامل مورد توجه قرار گرفته‌اند – شما از آن‌ها مراقبت کرده‌اید و از دیدن پژمرده شدن آن‌ها در هنگام بازگشت از سفر ناراحت خواهید شد. راه‌حل‌هایی برای این کار وجود دارند که سریع، مقرون‌به‌صرفه و بادوام هستند. ما اینجاییم تا ثابت کنیم که گیاهان شما به یک باغبان نیاز ندارند، زیرا ما شش روش آبیاری توسط خودتان برای مراقبت از همه گیاهان و حتی حساس ترین آنها داریم! هر سیستم آبیاری گیاه در تعطیلات، باعٍث می شود که آسوده خاطر شوید و از تفریحات خود لذت ببرید.

روش هایی که در نهایت برای آبیاری گیاهان در هنگام سفر فرا خواهید گرفت به شرح زیر است :

·        راه‌حل بطری شراب

·        حمام گیاه خانگی

·        فیتیله گذاری آب

·        برپاسازی بشقاب گیاهی

·        گلخانه پلاستیکی

·        راه‌حل بطری آب

 

روش اول آبیاری گیاهان در هنگام سفر : راه‌حل بطری شیشه‌ ای

آبیاری گیاهان در هنگام سفر

زمانی که بطری شراب شما خالی شد، آن را دور نیندازید. بطری‌ها برای مراقبت از گیاهانی که به آبیاری نیاز دارند، در زمان هایی که دور از خانه هستید، عالی می باشند. یا از این روش به طور روزانه برای ایجاد آبیاری بهینه تر استفاده کنید. اگر بطری یک طرح جالب دارد، می‌تواند یک دکوراسیون خلاقانه و سرگرم‌کننده برای اضافه کردن به گلدان شما باشد. مطمئن شوید که از یک بطری با سر بطری، به جز چوب‌پنبه، استفاده می‌کنید. این راه‌حل را می توان با پر کردن مجدد بطری، بعد از مصرف تمام آب توسط گیاه، مورد استفاده مجدد قرار داد.

زمان پروژه: کم‌تر از ۱۰ دقیقه

مواد و ابزار مورد نیاز:

·        چکش

·        میخ

·        یک بطری با درپوش آلومینیومی

·        انبر دست

مرحله ۱: ایجاد سوراخ در سرپوش بطری.

از انبردست برای برداشتن فیلم پلاستیکی داخل درپوش استفاده کنید. سپس یک میخ بردارید و با چکش آن را وارد درپوش آلومینیومی کنید و پنج سوراخ کوچک ایجاد نمایید. برای اینکه مطمئن شوید درپوش را خراب نکنید، با سوراخ کردن درپوش از داخل شروع کنید.

 

مرحله ۲: پر کردن بطری با آب.

بطری را بردارید و تا لبه آن را با آب پر کنید. و با سرپوش، ورودی آن را ببندید.

 

مرحله ۳: قرار دادن بطری در خاک.

حفره‌ای در خاک گیاه حفر کنید. بطری (از قسمت دهانه) را در حفره‌ای که حفر کرده اید قرار دهید. پس از سپری نمودن آخر هفته می توانید آن را مجدد پر کنید.

 

روش دوم آبیاری گیاهان در هنگام سفر : حمام گیاه خانگی

آبیاری گیاهان در هنگام سفر

شما حمام می‌گیرید، ممکن است قبلا یک حیوان خانگی را حمام کرده باشید، اما آیا می‌دانستید که شما می‌توانید گیاهان خود را نیز حمام کنید؟ بله

قطعا زمانی که برای یک هفته به بیرون از خانه می‌روید، گیاه می تواند مقداری آب حمام را به خود جذب کند. به خاطر داشته باشید که این روش برای گیاهانی که آب زیادی نیاز دارند مناسب می باشد، مثل گیاهان گرمسیری و گیاهانی که نیاز به نور خورشید زیادی ندارند چون معمولا نور کمی در حمام وجود دارد.

زمان پروژه: پنج دقیقه

مواد و ابزار مورد نیاز:

·        حوله

·        وان یا سینک

·        گیاهان گلدانی با زهکشی مناسب

 

مرحله ۱: پر کردن وان و یا سینک با آب.

وان حمام یا سینک خود را (بسته به این که چند گیاه برای مراقبت، به هنگام خروج از خانه دارید) با چند سانتی متر آب پر کنید.

مرحله ۲: با یک حوله وان یا سینک را بپوشانید

یک حوله را روی آب بگذارید تا گلدان‌ها وان یا سینک را خراب نکنند.

مرحله ۳: گیاهان خود را روی حوله قرار دهید.

گیاهان را در وان یا سینک قرار دهید،  مطمئن شوید که گیاهان در گلدان هایی با زه‌کشی خوب قرار دارند بنابراین آب می‌تواند از ریشه جذب شود. این روش می تواند تا یک هفته از گیاه مراقبت کند.

روش سوم آبیاری گیاهان در هنگام سفر :  سیستم فیتیله گذاری آب

آبیاری گیاهان در هنگام سفر

در این روش، شما گیاه خود را به سیستم آبیاری با استفاده از نخ پنبه ای ساده متصل می‌کنید. آبیاری فیتیله ای برای مدت‌زمان طولانی عالی عمل می‌کند – هرچه آب بیشتری در سطل و یا ظرف خارجی تامین کنید، می توانید برای مدت زمان بیشتری از گیاه نگهداری کنید. این سیستم برای آن‌هایی که بیش از یک گیاه دارند عالی است چون شما می‌توانید چندین گیاه را هم زمان آبیاری کنید.

زمان پروژه: پنج دقیقه

مواد و ابزار مورد نیاز:

·        طناب کتانی

·        یک ظرف یا سطل

مرحله ۱: بریدن طناب کتانی

دقت کنید که طناب کتانی به دست آورید چون این مورد بیش‌ترین مواد جاذب را دارد که به آسانی به خاک گیاهان منتقل می‌شود. شما به طنابی نیاز دارید که از یک انتها درون ظرف یا سطل آب و همچنین چندین سانتی متر درون خاک قرار گیرد. برای هر گیاه، نیاز به یک طناب جداگانه دارید.

مرحله ۲: انتهای طناب را درون آب و خاک قرار دهید.

یک انتهای طناب را چند سانتی متر درون خاک هر گیاه قرار دهید، سپس هر طناب را با خاک بپوشانید تا مطمئن شوید که در سر جای خود ثابت باقی می‌ماند. همچنین می‌توانید از یک مداد فرو بردن طناب در خاک استفاده کنید. انتهای دیگر طناب را در ظرف و یا سطل پر از آب قرار دهید، و اطمینان حاصل کنید که در این قسمت آب مناسب وجود داشته باشد.

مرحله ۳: گیاه را آب دهید و ظرف را پر از آب کنید.

ظرف را با آب پر کنید و سپس برای شروع فرآیند، گیاه را آبیاری کنید. این روش برای کسانی که دارای چندین گیاه هستند و خواستار یک فرآیند آبیاری هستند، عالی می باشد.

روش چهارم آبیاری گیاهان در هنگام سفر : برپاسازی بشقاب گیاهی

آبیاری گیاهان در هنگام سفر

این روش یکی از ساده‌ترین روش‌ها است، اما احتمالا نباید از این راه‌حل برای گیاهانی استفاده کنید که به توجه خاصی نیاز دارند. بشقاب ها نه تنها به حفظ آب برای گیاهان شما کمک می‌کنند بلکه آن را می‌سازند، بنابراین خاک از کف گلدان شما نشت نمی‌کند، پس با این روش، زمانی که دور از خانه هستید، همه چیز را تمیز و مرتب نگه می‌دارید.

زمان پروژه: یک دقیقه

مواد و ابزار مورد نیاز:

·        بشقاب

·        گلدان زه‌کشی

مرحله ۱: یک بشقاب انتخاب کنید.

زمانی که به دنبال یک بشقاب برای گلدن خود می گردید، مطمئن شوید که اندازه یا کمی بزرگتر از سایز گلدان باشد، به طوری که بشقاب، مادامی که تمام کف گلدان را در بر می گیرد، برای نگه داشتن آب نیز فضا کافی دارد.

مرحله ۲: گیاه خود را در گلدان قرار دهید.

استفاده از یک گلدان زه کشی  مهم است تا گیاه بتواند به آبی که در نعلبکی است دسترسی داشته باشد.

گام ۳: بشقاب را خیس کنید یا آب را در بشقاب بریزید.

بشقاب را زیر آب بگیرید و یا آب را در شقاب خود بریزید، تا زمانی که بیرون از خانه هستید، آب اضافی برای گیاه داشته باشد.

روش پنجم آبیاری گیاهان در هنگام سفر : گلخانه پلاستیکی کوچک

آبیاری گیاهان در هنگام سفر

شما به هیچ وجه نیازی به ساخت دیوار یا سقف برای این روش ندارید، این یک راه‌حل ساده و طولانی‌مدت، در زمانی که از گیاه خود دور هستید، می باشد. مراقب باشید که دستورالعمل‌های مربوط به این استراتژی را دنبال کنید تا از خراب کردن شاخ و برگ‌های گیاهان تان اجتناب کنید. از این روش در نور مستقیم خورشید یا با ساکولنت هایی که ممکن است گرمازده یا پژمرده شوند، استفاده نکنید.

زمان پروژه: ۱۵ دقیقه

مواد و ابزار مورد نیاز:

·        چهار تکه چوب

·        کیسه پلاستیکی تمیز (به اندازه کافی بزرگ که روی گیاه را بپوشاند)

مرحله ۱: تکه چوب را قرار دهید

چهار تکه چوب بردارید و آن‌ها را در هر گوشه گلدان قرار دهید. این پایه چادر کیسه پلاستیکی است، بنابراین پلاستیک  به دور برگ‌ها نمی پیچد.

مرحله ۲: گیاه را آبیاری کنید و آن را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید

گیاه خود را همانند همیشه آبیاری کنید – بیش از حد معمول آبیاری نکنید. گیاه خود را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید، زیرا نور مستقیم خورشید کیسه پلاستیکی را بیش از حد گرم می‌کند و به احتمال زیاد گیاه شما را می‌کشد.

مرحله ۳: گیاه خود را با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

یک کیسه پلاستیکی پیدا کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا کل گیاه و سپس مقداری از آن را بپوشاند. گیاه خود را در کیسه پلاستیکی بپوشانید و مطمئن شوید که تکه چوب ها به خوبی قرار گرفته باشند که برگ‌ها به کیسه برخورد نکنند . اشکالی ندارد اگر برگ‌ها کمی کیسه را لمس کنند. گلخانه های کوچک، آب را به هنگام تبخیر آب به دام می اندازند و به صورت قطرات آب به گیاه بازمی گردانند.

روش ششم آبیاری گیاهان در هنگام سفر : گلدان بطری آب پلاستیکی

آبیاری گیاهان در هنگام سفر

نه تنها انسان‌ها از بطری‌های آب می‌نوشند، بلکه گیاهان هم همین کار را می‌کنند و این راه خوبی برای استفاده مجدد از بطری‌های آب پلاستیکی است. اگر چه این سیستم برای مدت زیادی دوام نمی آورد، این روش یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای راه‌اندازی و استفاده مجدد از آب است. به سادگی بطری را به اندازه نیاز پر کنید!

زمان پروژه: پنج دقیقه

مواد و ابزار مورد نیاز:

·        بطری‌های آب پلاستیکی (اندازه بطری به اندازه گیاه بستگی دارد)

·        میخ

·        چکش

گام ۱: بطری را سوراخ کنید.

بطری آب را بردارید و در حدود شش سوراخ در دو طرف بطری و حدود سه سوراخ در ته آن ایجاد کنید.

مرحله ۲: بطری پلاستیکی را وارد خاک کنید.

برای این که گیاه شما تمام آب بطری را از ابتدا مصرف نکند، گیاه را آبیاری کنید تا این روش آبیاری را برای مدت طولانی‌تر استفاده کنید. بطری پلاستیکی را در سوراخ درون خاک با درپوش قرار دهید و حدود 2.5 تا 5 سانتی متر از بطری آب در بیرون از خاک قرار بگیرد.

مرحله ۳: بطری را پر از آب کنید.

بطری را با آب پر کنید و درپوش آن را قرار دهید تا آب تبخیر نشود و در عوض به درون گیاه تخلیه شود. این استراتژی برای صاحبانی بسیار عالی است که به یک تعطیلات آخر هفته طولانی می روند و یا هر روز به گیاهان خود آب نمی‌دهند. شما می‌توانید دوباره با پر کردن بطری، این روش را همواره استفاده کنید.

گیاهانی با نیازهای مراقبتی سطح پایین

اگر ایجاد یک سیستم آبیاری اتوماتیک برایتان ساده نیست، در اینجا لیستی از گیاهان وجود دارد که زمانی که برای چند هفته خانه نیستید، درخشان و سرزنده باقی خواهند ماند. حتی اگر این گیاهان برای دوره‌های زمانی آبیاری نشوند، بهتر است که آن‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و عمر آن‌ها را طولانی‌تر کنید.

برخی گیاهان در واقع در نور کم رشد می‌کنند. ثابت شده‌است که این گیاهان برای کسانی که زمان کافی برای باغیانی ندارند، عالی هستند.

·        گیاهان هوازی

·        گیاه فلامینگو

·        بامبو

·        آناناسیان

·        کالانکوئه

·        درخت پول

·        ارکیده

·        گل چمچه ای

·        گیاهان پوتوس

·        کاکتوس

·        ساکولنت ها

بعد از تصمیم‌ گیری درباره انتخاب روش مناسب آبیاری خودکار گیاه ، می‌توانید در نهایت استراحت کنید و نگران این که چطور می‌توانید در هنگام مسافرت به گیاهان خود آب بدهید، نباشید.  اگر زمانی که به خانه برگشتید متوجه شدید که گیاه شما کمی پژمرده شده است، زیاد نگران نباشید، روش‌هایی برای احیای گیاهان خانگی وجود دارد که هرگز منجر به از دست دادن گیاهانتان نخواهد شد .

روش‌های بالا مورد آزمایش قرار گرفته و کارآمدی آنها ثابت شده است، اما اگر همه چیز شکست بخورد و شما فکر کنید که سیستم آبیاری خودکار شما بهترین انتخاب نیست، یک باغبان استخدام کنید!

یک باغبان استخدام کنید

اگر تصمیم بگیرید که یک باغبان داشته باشد، این راهنمای مراقبت از گیاه روش مناسبی برای مطالعه جزئیات کامل و دستورالعمل ها هستند. وقتی از تعطیلات برگشتید، فراموش نکنید که از باغبانتان تشکر کنید، آن‌ ها تمام گیاهان شما را سالم و سرزنده نگه داشته اند.

در صورتی که نیاز به باغبان برای نگهداری از گیاهان دارید همین حالا از طریق خدمات گل و گیاه بوی گل اقدام کنید و یک باغبان با تجربه را برای نگهداری از گیاهانتان به صورت پروژه ای استخدام کنید .

 

آبیاری گیاهان در هنگام سفر