درباره گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا یکی از گیاهان معروف و سرسخت و خشکی پسند است که از آن در کرم های ضد آفتاب بسیار استفاده می شود زیرا مقاومت بسیار بالایی در مقابل نور خورشید دارد .  گیاه آلوئه ورا دارای طبقه بندی بسیار زیادی ، شامل ساکولنت ها ، خشکی پسندان (  گیاه زیست کننده در نواحی خشک و بی آب ) ، گیاهان دائمی ( perennial ) است .

گیاهان آلوئه در فضای باز و بسته می توانند به خوبی رشد کنند و بسیار تطبیق پذیر با انواع آب و هوا هستند علاوه بر آن نیاز به نگهداری در شرایط خاص نیستند و به خاطر انطباق پذیری بالا در هر شرایطی رشد می کنند همین موجب خواهد شد که گیاه آلوئه ورا را جزو گیاهان آپارتمانی رایج نامگذاری کنیم .

بسیاری از مردم در سرتاسر جهان از گیاهان آلوئه ورا در آشپزخانه برای دکوراسیون گیاهی و مصارف دارویی استفاده می کنند . همچنین از قطعه کردن برگ های آن برای ساخت انواع ضد آفتاب ها استفاده می شود که تاثیرات بسیار خوبی بر پوست شما خواهد گذاشت .

 

نتیجه گیری اولیه

 

گیاهان آلوئه ورا گزینه بسیار مناسبی برای شما است زیرا آن ها به خودی خود از خود نگهداری می کنند و مسئولیت نگهداری خویش را بر عهده می گیرند . حالا مدرسه گل و گیاه ایران قصد دارد اخبار بد و خوبی در رابطه با این گیاه تقدیمتان کند ، پس کمربند هایتان را محکم کنید تا به سراغ اخبار برویم .

 

خبر خوب :  گیاهان آلوئه ورا به قدری فواید زیادی دارند که هرگونه سرمایه گزاری کردن بر روی این گیاهان سود زیادی را نصیب شما خواهد کرد . پس حتما از پرورش و نگهداری از گیاه آلوئه ورا غافل نشوید . 

 

خبر بد : وقت زیادی رو برای مطالعه این مقاله باید صرف کنید ، با این حال مدرسه گل و گیاه ایران سعی در کوتاه کردن جملات خواهد کرد تا شما عزیزان راحت تر و با صرف زمان کوتاه تر ، این مقاله را مطالعه کنید . 

 


بررسی اجمالی گیاه آلوئه ورا

 

آلوئه ورا در مناطق آب و هوای گرمسیری آفریقا سرچشمه گرفته و به دلیل فواید سلامتی آن محبوبیت بسیاری در سراسر جهان بدست آورده است . برخی از نمونه های اساسی فواید آلوئه ورا شامل ضد التهاب ، اثرات ملین ، اثرات ضد پیری و بهبود زخم است .

 

از فواید  دیگر گیاه ، آلوئه ورا بسیار بزرگ است. گیاه آلوئه ورا می تواند تا سه فوت رشد کند ، اما قد متوسط ​​یک تا دو پا قد دارد. بسیاری از افراد گیاه آلوئه را به دلیل برگ های بلند و باریک آن که از مرکز بیرون می ریزند ، تشخیص می دهند. این برگ های سبز باعث بزرگی چشمگیر گیاه می شود. گیاهان سبز مانند آلوئه ورا می توانند زندگی را در هر فضایی به ارمغان بیاورند و آنها را برای هر مناسبتی ، هدیه ای هیجان انگیز دانست .

یکی از خواص بسیار خوب گیاه آلوئه ورا تحمل به خشکی آن است. یک گزارش از دانشگاه فلوریدا توصیه می کند که گیاهان آلوئه ورا را فقط زمانی آب دهید که 2.5 سانتی متر از بالای خاک ، خشک باشد .
گیاهان آلوئه که به طور فعال در حال رشد هستند نیز در دمای بین 15 تا 24 درجه رشد می کنند و این باعث می شود میانگین دمای اتاق برای رشد مطلوب باشد. اگر هنگام مراقبت از گیاه آدم فراموش کاری هستید ، گیاه آلوئه ورا بهترین انتخاب برای شما است .
گیاه آلوئه ورا

 


انوع گیاهان آلوئه ورا

 

اکنون که ما حقایق کلی در مورد آلوئه ورا را می دانیم ، اجازه دهید در مورد انواع مختلف گیاهان آلوئه ورا صحبت کنیم. گیاهان آلوئه ورا در انواع بافت و ارتفاعات قرار می گیرند. برخی از انواع شامل : آلوئه ببر ، آلوئه توری و آلوئه آبی است.

 

ببر آلوئه (Aloe variegata)

آلوئه واریگاتا یک ساکولنت کوچک است که ارتفاع آن تا 30 سانتی متر است و طول برگ های آن نیز به 15 سانتی متر می رسد . برگ های این گیاه آلوئه ورا دارای یک بافت راه راه ، سبز و سفید است ، از این رو با نام مستعار “ببر” شناخته می شود . در مقایسه با اندازه برگ گیاه ببر ، گل این گیاه بزرگترین قسمت آلوئه ورا است که در سینه آن است و تا 46 سانتی متر رشد می کند .

 

توری آلوئه (Aloe aristata)

آلوئه توری ، مانند آلوئه ببر ، گیاهی بی درخت و دارای برگهای سبز تیره است که به طول چهار سانتی متر می رسد. در طول ماه های پاییز ، آلوئه توری می تواند پانولیک ترمینال ایجاد کند ، که به 20 سانتی متر طول و چند گل نارنجی به طول چند اینج می رسد. ساختار ریزه اندام آن ها می تواند زیبایی خاصی به دکوراسیون خانه شما دهد .


 آلوئه آبی (Blue Elf Aloe)

آلوئه آبی همانطور که از نام آن پیداست دارای رنگدانه ای مایل به آبی است و تا 24 اینچ عرض دارد. این نوع آلوئه بومی آفریقای جنوبی است و برای رشد خوب نیازمند به زه کشی مناسب است . گل های رنگی نارنجی که به صورتی کمرنگ نزدیک است در اواخر ماه های زمستان و بهار شکوفه می گیرند و گیاهان زرشک را جذب می کنند.

 


نحوه مراقبت از گیاه آلوئه ورا

مراقبت از گیاه آلوئه ورا برای دارندگان آن بسیار آسان است به خصوص کسانی که حواس پرت هستند و زمانی زیادی برای نگه داری از گیاهان را ندارند . به طور کلی ، گیاهان آلوئه ورا به میزان زیادی نور آفتاب و دمای گرم نیاز دارند و تنها چیزی که در نگهداری از گیاه آلوئه ورا خیلی اهمیت ندارد آبیاری آن است زیرا این گیاه به مقدار بسیار کمی آب برای رشد نیاز دارد .

 

نور:

گیاه آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که می توان در محل های روشن خانه از آن نگهداری کرد . این گیاه در طول زمستان در بعضی از زمان ها حتما باید در معرض نور مستقیم خورشید باشد .

یک حقیقت جالب درباره گیاهان آلوئه ورا وجود دارد و آن این است که این گیاهان به مانند ما انسان ها دچار آفتاب سوختگی می شوند . اگر شما این گیاه را از مکانی که زیر سایه رشد کرده است به محلی ببرید که زیر نور آفتاب مستقیم و شدید خورشید باشد ، شک نکنید گیاهتان دچار آفتاب سوختگی خواهد شد .

 

آب:

گیاهان آلوئه ورا در مقابل خشکی بسیار مقاوم هستند لذا آن ها می توانند با حداقل آبیاری به حیات خود ادامه دهند . با این حال عدم آبیاری به این گیاهان منجر به کوتاه شدن طول عمر آن می شود . بنابر این یکی از راه های رشد آلوئه ورا زه کشی و ایجاد رشد زیر آب است . در نتیجه بهترین راه آبیاری به این گیاهان این است ، هنگامی که 2 الی 3 سانتی متر از خاک گیاه خشک است به آن مقدار آب داده شود .

نشانه ای مبنی بر عدم دریافت آب کافی گیاه آلوئه ورا ،  برگ قهوه ای رنگ آن است. با این حال ، یکی از نشانه های رایج بیشتر در مورد آبیاری نادرست لکه های سیاه بر روی برگ ها به دلیل آبیاری زیاد است. آبیاری بیش از حد ،  خطرناک تر از عدم آبیاری است زیرا می تواند به پوسیدگی ریشه منجر شود.

 

دما:

گیاه آلوئه ورا می تواند در دمای 10 تا 30 درجه سانتی گراد زندگی کند. هنگام رشد آلوئه ورا در داخل خانه ، دمای اتاق 15-24 درجه سانتی گراد برای رشد مناسب گیاه ترجیح داده می شود.

 

سمیت:

گیاهان آلوئه برای سگ ها و گربه ها سمی هستند. علائم شایع که حاکی از مسمومیت است استفراغ ، افسردگی ، بی اشتهایی و تغییر در رنگ ادرار است. گیاه آلوئه ورا دارای گلیکوزیدهای آنتراکینون است که باعث افزایش حرکات روده می شود و در نتیجه باعث استفراغ و اسهال می شود.

اگر  یک حیوان خانگی دارید ، خرید آلوئه ورا و سایر گیاهان کنار نگذارید و سعی کنید با استفاده از پوشش های سراسری ، آن ها را از گیاهان دور نگه دارید .

 

آفات:

گاهی اوقات آلوئه می تواند به Aceria aloinis آلوده شود ، که معمولاً به آن کنه آلوئه ورا گفته می شود. این کنه ها تقریباً برای چشم انسان نامرئی هستند. تحت میکروسکوپ ، افراد می توانند این کنه طرحریزی را مانند کرم شناسایی کنند.

بسیاری از دارندگان گیاه آلوئه ورا تا زمانی که دچار خسارت نشوند ، تشخیص نمی دهند که گیاه آن ها دارای کنه است. برخی از شاخص های کنه های آلوئه شامل رشد زگیل در برگ و ساقه است. هنگامی که گیاه شما به این توده ها آلوده شوند ، برگشت به حالت اولیه تقریبا غیر ممکن است. از بین بردن کامل گیاه برای جلوگیری از خسارت بیشتر دیگر گیاهان توصیه می شود زیرا این کنه ها در باد حرکت می کنند.

 

مشکلات:

اینگونه گیاهان به راحتی رشد می کنند و کمتر دچار آسیب می شوند با این حال یکی از رایج ترین مشکلاتی که اکثر صاحبان این گیاه دارند ، آبیاری افراطی آن است .از  نشانه هایی که گیاه آلوئه ورا را در حال آسیب دیدن نشان می دهند شامل برگ های قهوه ای و برافروخته و لکه های نرم است. ترمیم گیاه در نیمی از خاک و نیمی از شن ، می تواند گیاه را به رنگ سبز قبلی بازگرداند .

 

تغییر گلدان :

یکی از مهم ترین مراحلی که در گیاهان آلوئه ورا جوان باید دقت کرد تغییر گلدان آن است . گیاهان آلوئه ورا به خاطر اینکه بسیار زود فضا های داخل خاک را اشغال می کنند ، می بایست زود به زود گلدان آن ها تغییر کند . تغییر گلدان این گیاه بسیار ساده ، سبک و آسان است . ابتدا از نحوه رشد ریشه نت برداری کنید به این صورت که در کدام قسمت نفوذ ریشه کم یا زیاد بوده و با تغییر محل ریشه آن را بالانس کنید .

ریشه های اضافی را برداشته و از آن ها برای تاکثیر این گیاه استفاده کنید . در نهایت گیاه را از گلدان قدیمی خارج و در گلدانی با خاک ویژه کاکتوس قرار دهید .

 

تکثیر :

فصول مناسب برای تکثیر آلوئه ورا تابستان و بهار است. برای تکثیر با استفاده از قیچی ، قسمت هایی را که سبب عدم موازنه و بالانس گیاه شده را برش داده و آن را برای 1 الی 2 روز خشک کنید . این به از دست نرفتن شیره گیاه کمک می کند . دقیقا برخلاف تغییر گلدان یک گیاه که در حال رشد است ، علاوه بر آن شما به مخلوط شن برای تکثیر این گیاه نیز نیاز دارید .

شما می توانید این مخلوط را در خانه با  مخلوط گلدان های همه منظوره و ماسه به طور مساوی تقسیم و ایجاد کنید .

 


سوالات و نگرانی های رایج در مورد گیاه آلوئه ورا

مراقبت از گیاه آلوئه ورا برای همه  ، همیشه آسان نیست ، به خصوص اگر شما برای اولین از یک گیاه در خانه نگهداری می کنید . در اینجا چند جواب سریع به سوالات متداول در مورد گیاهان آلوئه ورا آورده شده است.

آیا گیاهان آلوئه به نور مستقیم خورشید احتیاج دارند؟

گیاهان آلوئه ورا به حدود شش ساعت نور مستقیم خورشید احتیاج دارند. با این حال ، محتاط باشید زیرا بلافاصله حرکت دادن گیاه آلوئه از یک منطقه سایه دار به سمت نور مستقیم خورشید می تواند باعث آفتاب سوختگی گیاه آلوئه شود.

آیا گیاهان آلوئه ورا هوا را تمیز می کنند؟

گیاهان آلوئه ورا هوای آلوده به formaldehyde و بنزین را تمیز می کنند ، این گیاه محیط آلوده به پاک کنندگان شیمیایی را به خوبی تصفیه می کند . این امر آنها را به یک گیاه سرپوشیده عالی برای آشپزخانه ها و اتاق های خواب تبدیل می کند. علاوه بر این ، هوای خالص تر باعث تنفس راحت تر و خواب بهتر در شب می شود .

آیا باید گیاه آلوئه خود را کود دهم ؟

گیاهان آلوئه ورا از دسته گیاهان ساکولنت هستند که نیازی به کود دادن ندارند . این گیاهان توانایی استفاده از حداقل مواد مغذی خاک هستند پس نیازی به کود دادن آن ها نیست . اما برای رسیدن به بهترین گیاه ممکن ، بهتر است هر یک الی دو سال ، کود به آن ها داده شود .

چرا قسمت هایی از گیاه آلوئه من زرد شده است ؟

این می تواند ناشی از نور زیاد مستقیم خورشید یا آبیاری بیش از حد باشد . برای مراقبت بهتر از گیاه ، حتما قسمت مراقبت از گیاه را مطالعه کنید .

فواد گیاه آلوئه ورا چیست ؟

گیاهان آلوئه ورا برای درمان حفره های پوست و سوزش ناشی از سوختگی بسیار عالی است . علاوه بر آن توسط سازمان غذا و دارو ( FDA ) تایید شده است . همچنین از سال 1959 به عنوان دارویی بدون نسخه برای درمان انواع سوختگی استفاده شده است . این درحالی است که در گزارش مجله  ScienceDaily در مبارزه با انوع حفره بسیار موثر واقع شد .

آب گیاه آلوئه ورا چه مزیت هایی دارد ؟

آب آلوئه ورا برای کمک به هضم غذا مفید است. آنتراکینون های ترکیبی باعث افزایش آب روده می شوند که می توانند یبوست را برطرف کنند. 

 


سخن پایانی

در نهایت به خاطر بسپارید که گیاهان جوان خود را آلوئه صدا کنید و از آن ها به خوبی نگهداری کنید . می توانید برای اینکه این گونه ها احساس تنهایی نکنند از انواع کاکتوس ها و ساکولنت ها در کنار آن ها استفاده کنید .

 

در صورتی که به گل و گیاه علاقه مندید می توانید از طریق مدرسه گل و گیاه در دوره های آموزشی ما شرکت کرده و مدرک فنی و حرفه ای دریافت کنید تا بتوانید همین امروز کسب و کار خود را در زمینه گل و گیاه راه اندازی کنید .

 

منابع :

 PetPoisonHotline | World of Succulents (1,2,3) | PlantsRescue | MotherNatureNetwork | OrganicFacts