راهنمای مراقبت از گیاهان هوازی: اطلاعات پرورشی + نکات

گیاهان هوازی (تیلاندزیا) به شدت محبوب شده‌اند. در سال‌های اخیر، این گیاهان منحصر به فرد، راه خود را به عنوان یک آزین اصلی برای دکوراسیون خانه باز کرده‌اند. درست همانطور که نام آن‌ها نشان می‌دهد، آن‌ها می‌توانند با ریشه‌های خود در هوا زندگی کنند، هیچ خاکی مورد نیاز نیست. مردم آن‌ها را به خاطر تطبیق پذیری شان دوست دارند، چون شما می‌توانید تزئینات خلاقانه بسیاری ایجاد کنید، تنها به دلیل اینکه گیاه شما در خاک نیست.

ما این راهنمای مراقبت‌ از تیلاندزیا را تدوین کرده ایم تا شما بدانید چطور از آن‌ ها مراقبت کنید. در این راهنما، شما نکات و الزامات مراقبت از گیاه ، انواع گیاهان هوازی و نیز اغلب سوالات پرسیده شده را خواهید یافت .

·       مرور کلی گیاه هوازی

·       انواع گیاهان هوازی

·       چگونه از یک گیاه هوازی مراقبت کنیم

·       سوالات متداول در در زمینه گیاه هوازی

 

مرور کلی گیاه هوازی

گیاهان هوازی

گیاهان هوازی (Tillandsia) به شدت منحصر به فرد هستند و در ۴۵۰ گونه مختلف ظاهر می‌شوند. آن‌ها تحت خانواده بروملید طبقه‌بندی می‌شوند که گستره وسیعی از انواع گیاهان گرمسیری را پوشش می‌دهد – این به این معنی است که گیاهان هوازی با آناناس ارتباط دارند. آنها در مناطق گوناگونی از شمال آرژانتین تا جنوب آمریکا رشد می کنند. دو نوع اصلی از گیاهان هوازی، xeric  و  mesic می باشند. Xeric در آب و هوای بیابانی زندگی می‌کنند و می‌توانند با آب کم‌تر و خورشید سوزان تر،  بیشتر از همتای استوایی خود،  mesic Tillandsia زنده بمانند.

گیاهان هوازی ریشه خود را به درختان، صخره‌ها و گیاهان دیگر متصل می‌کنند و از طریق آنها آب مورد نیاز خود را جمع‌آوری می‌کنند که در پایه آن‌ها جمع آوری می‌شود. برای مثال، در یک زیستگاه استوایی، آن‌ها در درختان دیگر زندگی می کنند، آب را از رطوبت هوا می گیرند و آبی که در شاخه‌های درختان جمع می شوند، برای خود استفاده می کنند. به خاطر سازگاریشان با جنگل‌های بارانی و هوای بیابانی گرم، آن‌ها درجه‌حرارت در محدوده ۱۰ – ۳۲ درجه سانتی گراد را ترجیح می‌دهند. Mesic Tillandsia هوای مرطوب را ترجیح می‌دهند در حالی که xeric Tillandsia با هوای خشک سازگاری بیشتری دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می کنید که به شرایط مطلوب آنها را ندارد، نیازی به نگرانی نیست – راه‌هایی برای بازسازی محیط زیست آنها وجود دارد، و گیاهان هوازی نسبتا انعطاف‌پذیر هستند.

آن‌ها تنوع زیادی از نظر اندازه‌ها و رنگ‌های دارند. انواع گیاهان هوازی به اندازه 5 تا 18 سانتی متر وجود دارند. انواع مختلفی که در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند معمولا به اندازه 5 تا 12 سانتی متر هستند. انواع مختلفی وجود دارند که گل‌ها شکوفه می‌دهند اما شکوفه دهی معمولا نشانه این است که این گیاه در نزدیکی پایان چرخه عمر خود قرار دارد. قبل از این که گیاهان هوازی بمیرند، گیاهچه (گیاهان هوازی نوزاد) شبیه به خود را آزاد می‌کنند. بخش تکثیر را ببینید تا روش‌های دیگری برای رشد بیشتر گیاهان هوازی از نهال اصلی یاد بگیرید.

۵ نوع گیاه هوازی

آن‌ها علاوه بر تنوع در اندازه، طیف وسیعی از ترکیبات رنگی را بیان می‌کنند. شما می‌توانید گیاهان سبز رنگ و انواع رنگ‌های روشن را پیدا کنید که رنگ‌های قرمز آتشین، صورتی و بنفش را نشان می‌دهند. همانطور که در بالا ذکر شد، دو دسته گیاه هوازی اصلی xeric و mesic وجود دارد. گیاهان هوازی Xeric با رنگ‌های روشن نقره‌ای و سبز و یک بافت مجعد مشخص می‌شوند. گیاهان هوازی Mesic دارای بافت یکنواخت‌تر و رنگ‌های روشن‌تر هستند. مقاله زیر را بخوانید تا در مورد برخی از محبوب‌ترین انواع گیاهان هوازی یاد بگیرید.

Tillandsia cyanea ( تاج کمالی )

تاج کمالی گیاهان هوازی

این گیاه به خاطر رنگ صورتی روشن و شکوفه های پر مانند خود به نام گیاه هوازی تاج کمالی نامگذاری شده‌است. چیز دیگری که تاج کمالی را منحصر به فرد می‌سازد این است که می‌تواند در خاک رشد کند و در هوا و خاک شبیه به هم رشد می کند. یک تاج کمالی زیبا گاهی اوقات گل هایی دارد که بر روی آنها شکوفه ایجاد می شود، اگرچه گل‌ها فقط چند روز دوام دارند و هر هر برگ تنها می تواند دو گل همزمان بر روی خود داشته باشد.

Tillandsia usneoides (خزه اسپانیایی)

خزه اسپانیایی گیاهان هوازی

خزه اسپانیایی از گونه‌های گیاهی دیگر با بافت دراز و صاف خود، تفاوت دارد. در محیط طبیعی خود، گیاه بر روی شاخه‌های درخت می‌نشیند و یک اثر روحانی و ظریف ایجاد می‌کند. خزه اسپانیایی، اسپانیایی نیست. این نام مستعار از کاوشگران فرانسوی بود که فکر می‌کردند به ریش کنکیستادور اسپانیایی شباهت دارد.

Tillandsia bulbosa

 گیاهان هوازی Tillandsia bulbosa

براکت های دراز و باریک bulbosa یک تضاد کامل با ریشه‌های بزرگ bulbous ایجاد می‌کند. اگر در فضای باز ان را پرورش دهید، این گیاه رابطه هم‌زیستی با مورچه‌ها را گسترش می‌دهد. مورچه‌ها در پیازچه ها پناه می‌گیرند و گیاه از مواد دفعی مورچه تغذیه می‌کند. به عنوان یک پاداش اضافه، این گونه در شرایط نوری پایین به خوبی عمل می‌کند. عیب Tillandsia bulbosa این است که اگر آب پس از آبیاری خشک نشود، می‌تواند به در پایه به دام بیفتد و منجر به پوسیدگی ریشه شود.

Tillandsia aeranthos bergeri

 گیاهان هوازی Tillandsia aeranthos bergeri

این نوع در هر بهار شکوفه می‌دهد و گل‌های صورتی و ارغوانی زیبایی آشکار می‌کند. Tillandsia aeranthos bergeri به سرعت و سریع‌تر از انواع دیگر رشد می‌کند، بنابراین انتخاب خوبی برای کسی است که دوست دارد گیاهان خود را تکثیر کند. این گیاه در مقایسه با انواع دیگر گیاهان تیلاندزیای خانگی، بزرگتر است و می‌تواند تا حدود 15 تا 23 سانتی متر رشد کند.

Tillandsia ionantha (فواگو)

Tillandsia ionantha (فواگو) گیاهان هوازی

گیاهان هوازی فواگو کوچک اما بزرگ هستند و تا 5 سانتی متر رشد می کنند. کوچکی آنها منجر به رنگ های گوناگون آنها شده است – این گیاهان رنگ‌های قرمز و نارنجی درخشانی دارند. آن‌ها از مکزیک و آمریکای جنوبی در جنگل‌های مرطوب گرم ایجاد شده اند، بنابراین شبیه سازی این محیط برای گیاه بسیار خوشایند می باشد.

چگونه از گیاه هوازی مراقبت کنیم

مراقبت از گیاه هوازی ممکن است براساس گونه‌ها متفاوت باشد اما برای اکثر موارد، آن‌ها الزامات مراقبت مشابه ای دارند. توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشید که آیا گیاه شما xeric (بیابانی) یا mesic (گرمسیری)است، چرا که این امر بر شرایط مراقبت از آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. در ادامه در مورد نور، آب، ترجیحات دما، سمیت، آفات، مشکلات، تعویض گلدان و تکثیر آنها مطالعه کنید.

نور خورشید

یک گیاه هوازی چقدر نور نیاز دارد؟

گیاهان هوازی نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می‌دهند. آن‌ها باید نزدیک یک منبع نور طبیعی قرار داده شوند تا بیشتر طول روز نور دریافت کنند. اگر ناحیه‌ای که در آن زندگی می‌کنید رطوبت بالاتری داشته باشد، گیاه می‌تواند بدون اینکه بیش از حد خشک شود، نور بیشتری دریافت کند. اگر یک گیاه هوازی xeric داشته باشید، نسبت به خورشید مستقیم یا روشن تحمل بیشتری خواهد داشت.

گیاهان هوازی می‌توانند زیر یک منبع نور مصنوعی زنده بمانند. اگر این گزینه را انتخاب کنید، گیاهان شما به حداقل ۱۲ ساعت نور فلورسنت نیاز دارند و نباید بیش از 90 سانتی متر از نور فاصله داشته باشند.

آبیاری

نحوه آبیاری گیاهان هوازی:

میزان آبی که گیاهان هوازی نیاز دارند بستگی به شرایطی دارد که در آن زندگی می‌کنند. هوای گرم و خشک باعث می‌شود که این گیاه به آب بیشتری نیاز داشته باشد- آب و هوای سردتر و مرطوب تر به آب کم‌تر نیاز دارد. گیاهان هوازی Mesic به طور معمول باید هر هفته آبیاری شوند و گیاهان هوازی xeric  هر دو هفته یک‌بار  نیاز به آبیاری دارند.

دستورالعمل‌های آبیاری پایه به شرح زیر هستند:

۱. ریشه‌های گیاه هوازی خود را در دمای اتاق به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس کنید.

۲. آنها را زیر و رو کنید (طرف ریشه بالا باشد) بر روی یک حوله در معرض نور خورشید قرار دهید و بگذارید آن‌ها به طور کامل خشک شوند (معمولا برای یک تا سه ساعت).

نکته حرفه ای:

اگر گیاه شما در عرض سه ساعت کاملا خشک نشده باشد، آن را به منطقه روشن‌تر منتقل کنید تا مطمئن شوید که خشک می‌شود. اگر بیش از سه ساعت مرطوب بماند، ممکن است دچار پوسیدگی ریشه شود.

گیاه خود را به پشت قرار دهید و یک تا دو بار در هفته آن را مرطوب کنید (اختیاری)

دما

گیاهان هوازی چه دمایی را ترجیح می‌دهند؟

گیاهان هوازی دماهایی بین ۱۰ – ۳۲ درجه سانتی گراد را ترجیح می‌دهند. خوشبختانه، آن‌ها همچنین می‌توانند در دماهای خارج از این محدوده زنده بمانند. آن‌ها در هوای مرطوب شاداب تر خواهند بود و به همین دلیل است که در حمام آفتابی که می‌توانند رطوبت را جذب کنند، رشد می‌کنند. برخی افراد سعی می‌کنند یک محیط مرطوب را با استفاده از  مرطوب سازی گیاهان هوازی خود چند بار در هفته، شبیه سازی کنند.

سمیت

آیا گیاهان هوازی سمی هستند؟

گیاهان هوازی برای انسان‌ها، گربه‌ها یا سگ‌ها سمی نیستند، بنابراین نگران نباشید که کودک شما وارد مجموعه گیاهان هوازی شما شوند. با این حال، گیاهان ممکن است ضربه بخورند، بنابراین هر گونه برگ‌های دندان خورده یا شکسته را ترمیم می‌کنند و بر طبق معمول به کار خود ادامه می‌دهند.

آفات

آفات معمول در گیاهان هوازی:

دو آفت که می‌توانند بر گیاهان هوایی اثر بگذارند، حشرات و شپشک آردآلود هستند. حشرات خود را به ته برگ‌ها متصل می‌کنند و از گیاه تغذیه می‌کنند. این آفات به مانند برجستگی کوچک در برگ‌ها وجود دارند. شپشک آردآلود حشرات سفید کوچکی هستند که از گیاه تغذیه می‌کنند. اگر برگ‌ها زرد می‌شوند و یا می‌افتند، هجوم آفت‌ها را چک کنید.

اگر شما مشکوک شوید که گیاه شما مورد هجوم قرار دارد، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید قرنطینه کردن گیاه است. این کار گیاهان سالم شما را از گسترش آلودگی حفظ خواهد کرد. با یک متخصص باغبانی مشورت کنید تا بهترین درمان را برای نوع خاص گیاه و در مورد هجوم به آن مشخص کنید.

مشکلات معمول مربوط به کاشت گیاهان هوازی

مشکلی که گیاهان هوازی را به ستوه آورده‌است، معمولا فساد ریشه‌ای است. این کار با آبیاری بیش از اندازه گیاه و یا ترک آن در آب به مدت طولانی ایجاد می‌شود. پوسیدگی ریشه‌ای، ریشه‌های قهوه‌ای یا سیاه شده را نشان می‌دهد که معمولا در معرض خطر قرار دارند. برای اجتناب از پوسیدگی ریشه‌ای، مطمئن شوید که گیاه را بیش از اندازه آبیاری نکنید. ایم کار به پی‌گیری برنامه آبیاری با صفحات برنامه ریزی ردیابی مراقبت از گیاه کمک می‌کند.

چگونه یک گیاه هوازی را تکثیر کنیم

بهترین راه برای تکثیر یک گیاه هوازی با استفاده از گیاهچه ها است. گیاهچه ها نمونه کوچکی از گیاه والد هستند که می‌توانند در پایه گیاه یافت شوند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که از تیغ برای حذف گیاهچه از والد استفاده کنید – مراقب باشید که وقتی آن را بر می دارید ، به گیاهچه آسیب نرسانید. مراقبت از گیاهچه مانند تمام گیاه های هوازی است و به یک گیاه کامل رشد خواهد کرد.

تعویض گلدان

تعویض گلدان گیاهان هوازی:

گیاهان هوازی ساده‌ترین گیاهان برای تعویض گلدان هستند چون ریشه در خاک ندارند. زمانی که گلدان گیاه هوازی را تعویض می کنید مراقب باشید که برگ ها و ریشه های آن را خم نکنید یا نشکنید.با رعایت این نکات، گیاه هوازی خود را به خانه جدیدش حرکت دهید و طبق معمول از آن مراقبت کنید.

سوالات و نگرانی‌ها مشترک در مورد گیاهان هوازی

گیاهان هوازی

در زیر برخی از سوالات مکرر که صاحبان گیاهان و صاحبان آینده‌نگر درباره گیاهان شان دارند، آورده شده است. اگر سوالات دیگری دارید، آن‌ها را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید!

آیا گیاهان هوازی تصفیه کننده هوا هستند؟

گیاهان هوازی کربن دی‌اکسید و برخی از آلاینده‌های شیمیایی را از بین می‌برند، اما به اندازه گیاهان دیگری که هوا را تصفیه می‌کنند موثر نیستند. اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که می‌توانند در حذف جیوه و دیگر سموم از هوا موثر باشند

آیا گیاهان هوازی بزرگ می‌شوند؟

اگر نهال گیاه هوازی (گیاه هوای کودک) را دارید، بسته به نوع آن، به اندازه کامل رشد خواهد کرد. همانطور که در بالا گفته شد، گیاهان هوازی به اندازه 5 تا 200 سانتی متر رشد می کنند، بنابراین در مورد نوع مورد نظر خود تحقیق کنید تا در مورد اندازه نهایی رشد آن آگاه شوید. اگر یک گیاه هوازی را در بازار خریداری کنید، به احتمال زیاد به اندازه کامل خود رشد خواهد کرد.

آیا تیلاندزیا پس از گل دهی می میرد؟

متاسفانه، وقتی بیشتر گونه‌های گیاه هوازی شکوفه می‌دهند به این معنی است که آن‌ها در سن بالا هستند و به زودی خواهند مرد. در عوض، قبل از اینکه آن‌ها بمیرند، گیاهان هوازی گیاهچه های کوچکی تولید می کنند که به اندازه گیاه والد رشد خواهد کرد.

چرا گیاهان هوازی همواره می میرند؟

آبیاری بیش از اندازه شایع‌ترین علتی است که گیاهان هوایی را می‌کشد. اگر مستغرق باشند می‌توانند به آسانی دچار فساد ریشه شوند که در نهایت آن‌ها را خواهد کشت. برای اجتناب از فساد ریشه، مطمئن شوید که گیاهان هوایی شما در عرض سه ساعت پس از آبیاری خشک می‌شوند. معمول‌ترین علت دیگر، آبیاری کمتر از حد است که معمولا گیاه به این میزان آب نیاز دارد. به نکات زیر برای احیای یک گیاه کم آبیاری شده توجه فرمایید.

چگونه یک گیاه هوازی را احیا کنیم؟

اگر شما کمتر از میزان نیاز به گیاه خود آب داده اید (نک برگ های گیاه شما قهوه‌ای شده‌اند و یا بافت کمی خشک دارند)، گیاه را خیس کنید و یک برنامه آبیاری معمولی را ازسر بگیرید. برای احیای یک گیاه قهوه‌ای یا بسیار خشک، مراحل زیر را دنبال کنید

1.     گیاه را در آب ولرم غوطه ور کنید.

2.     دقت کنید که گیاه را با سبک و سنگین کردن در زیر آب، غوطه ور نگاه دارید.

3.     ظرف آب و گیاه را به منطقه‌ای با نور روشن و دامنه دمایی ۱۸ – 23 درجه سانتیگراد ببرید.

4.     این گیاه را به مدت ۱۲ ساعت خیس کنید.

5.     گیاه را بردارید و به آرامی با تکان دادن آب اضافی آن را خارج کنید.

6.     بگذارید به طور کامل بر روی یک حوله خشک شود.

7.     از قیچی استریل برای تیمار هر برگ خشک (60 میلی متر از پایه) استفاده کنید.

8.     اگر هنوز نشانه‌هایی از پژمردگی سه روز پس از خیس شدن نشان می‌دهد، به جز خیس کردن گیاه به مدت سه‌تا چهار ساعت، دوباره مراحل را تکرار کنید.

سخن پایانی

گیاهان هوازی یک افزودنی عالی برای مجموعه گیاهان شما می باشد و همچنین برای یک دوست‌دار گل و گیاه ، هدیه ای عالی است.

کوچک‌ترین آن‌ ها را می توان با در جواهرات گیاه هوازی دوست داشتنی مورد استفاده قرار داد. گیاهان هوازی هم برای نمایش دکوراسیون منحصر به فرد و صنایع دستی خلاقانه، مانند هنر ریسمان بافی با گیاهان هوازی و یا تراریوم دست ساز، عالی هستند. آیا شما یک ایده خلاقانه از نحوه استفاده از گیاه هوازی خود دارید؟ نظرات خود را در زیر این پست برای ما ارسال کنید.

در صورتی که به مطالبی درباره هنر گل آرایی علاقه مند هستید حتما از وبلاگ بوی گل دیدن بفرمایید .